Okula erken başlayan çocuklarda ADHS teşhisi

Ludwig Maximilian Üniversitesi okula yaş itibarıyla erken başlayan çocuklarda ADHS, yani "Dikkat Eksikliği ve Aşırı Hareketlilik" adı verilen hastalığın daha sık görüldüğünü ortaya çıkarttı.

Okula erken başlayan çocuklarda ADHS teşhisi

Ludwig Maximilian Üniversitesi ile Hastalık Sigortaları Merkez Enstitüsü’nün birlikte yaptıkları araştırmaya göre beş yaşında ya da altıncı yaşın ilk aylarında okula gönderilen çocukların yüzde 5,3’ünde “aşırı haraketlilik ve dikkat eksikliği” sendromları teşhis edildi.

Erken ve olgun olmayan yaşta okula başlayanlar ile ileriki yaşlardaki akranlarının kıyaslandığı bu araştırmalar diğer ülkelerdeki araştırmalarla da örtüşüyor.

Araştırmayı kaleme alanlardan Jörg Bätzing-Feigenbaum, sınıflardaki öğrenci sayısı ve yabancı kökenli öğrencilerin sayısı da arttıkça bu aşırı hareketli, fevri davranan öğrencilerin daha dikkat çektiklerini vurguluyor.

Almanya çapında 4 ile 14 yaş grubu 7 milyon çocukla 2008 -2011 yılları arasında yapılan araştırma, çocukların erken yaşta okula başlatılmasının, onlarda psikolojik hastalıkların başgöstermesinde önemli bir etken olduğunu ortaya çıkartıyor.

"DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE TEDAVİSİNDE İLAÇ DA KULLANILDI"

1990’lı yıllardan bu yana ADHS, belirtilerine karşı doktorların yazdığı ilaç sayısında artma olduğu da saptanıyor. Teşhis olanaklarının kolaylaşması ve ADHS hastalığının çocuk yaşta terapisinin yaygınlaşması nedeniyle “Ritalin” adlı ilacın doktorlar tarafından bir dönem çok sık yazıldığına da dikkat çekiliyor.

Ancak daha sonraları bu trendin gerilediği, 2013 yılından bu yana örneğin Almanya'da “Ritalin”in doktorlar tarafından yazılmasında ve kullanılmasında düşüş kaydediliyor.

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Okul, çocuğun yaşamında ailesinden sonra katıldığı ilk toplumsal kurumdur. Okul dönemi yalnızca başarılması gereken dersler ve sınavlardan ibaret deği
  • Okullarda yeni eğitim dönemi başladı. İlk hafta derslere adaptasyon sorunu yaşanabilir
  • Zayıf karneden anne baba da sorumlu. Kötü karneden ebeveynler de ders çıkarmalı.
  • Zayıf karneli çocuğa nasıl yaklaşmalı? Zayıf karneye sahip olan birçok çocuk ise ailesinden alacağı tepkiden çekinerek, anne-babası ile iletişime geçm
  • Maskeli eğitimde doğru iletişim nasıl kurulmalı? Öğretmenler duygularını konuşarak ifade etmeli.
  • Okula dönüşte kaygı ve mutsuzluk görülebilir. Ebeveynler çocuklara nasıl yaklaşmalı?
  • Randevu Al