OKB ilk onda

OKB ilk onda

OKB ilk onda

 

 

Şaban Özdemir (NPGRUP)

 

NPGRUP, düzenli olarak gerçekleştirdiği bilimsel eğitim toplantılarına devam ediyor. Her hafta farklı konu ve konuşmacılarıyla psikiyatrinin farklı alanlarını masaya yatıran NP'nin bu haftaki konusu Obsesif Kompulsif Bozukluk(OKB), konuğu ise Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri klinik şefi Doç. Dr. Hüsnü ERKMEN'di.

 

NP GRUP bünyesindeki doktor ve psikologların katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Doç. Dr. Hüsnü Erkmen; obsesyonu, kişinin saçma ve yersiz olduğunu bildiği halde kafasından uzaklaştıramadığı tekrarlayıcı düşünce, dürtü ve imgeler olarak, Kompulsiyon ise kişinin obsesyonlarına tepki olarak ya da katı kurallar içinde uygulamak zorunda olduğu, yineleyici davranışlar veya zihinsel eylemler olarak tanımladı. Hastalığın tarihi geçmişine ilişkin de bilgi veren Erkmen, Dünya Sağlık Örgütünün OKB'yi tüm hastalıklar arsında yetiyitimi yapan 10'uncu hastalık olarak kabul ettiğini belirtti.

 

Hastalığın halen anksiyete bozukluklarının bir alt dalı olarak gözüktüğünü ifade eden Erkmen çıkacak DSM-5'de bunun ayrı bir hastalık kolu olarak değerlendirileceğini kaydetti. Dr. Hüsnü Erkmen, 20 yıl öncesine kadar nadir hastalık olarak kabul gören OKB'nin ruhun kanseri olduğunu ancak şimdi bunun tedavi edilebildiğini söyledi.