Deprem Travma Psikolojisi

Okay'ın ölümünün ardından empati uyarısı

Meral Okay’ın vefatının, ’amansız hastalık kurbanı, ölüme yenildi’ gibi ifadelerle kamuoyunda duyuruluş biçiminin yanlış olduğu açıklandı.

Okay'ın ölümünün ardından empati uyarısı

Meral Okay’ın vefatının, ’amansız hastalık kurbanı, ölüme yenildi’ gibi ifadelerle kamuoyunda duyuruluş biçiminin yanlış olduğu açıklandı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Çağatay Üstün, senarist oyuncu Meral Okay’ın vefatının, ’amansız hastalık kurbanı, ölüme yenildi’ gibi ifadelerle kamuoyunda duyuruluş biçiminin yanlışlığına dikkat çekti. Prof. Dr. Üstün, empati çağrısı yaparak, "Yanlış mesajlar kanser hastalarının bilinçaltında derin etkiler bırakabilir, tedaviden vazgeçme, umutsuzluk gibi sıkıntılar oluştarabilir" dedi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Çağatay Üstün, Meral Okay’ın yaşamını yitirmesinin medyada yer alma biçimiyle ilgili açıklama ve uyarılarda bulundu. Pek çok nedenden kaynaklanabilen kanserle ilgili gerek hastalar gerekse de bu hastalığa yakalanmış tanınmış kişiler üzerinden yanlış mesajlar verilebileceğine işaret eden Prof. Dr. Üstün, "Bu yanlış mesajlar kamuoyunun, kanser hastalarının bilinçaltında derin etkiler bırakabilir, tedaviden vazgeçme, umutsuzluk, korku, ikilem içinde kalma gibi sıkıntılar oluşturabilir" dedi.

"ÖLÜM YENİLGİ, KANSER AMANSIZ DEĞİLDİR"

Kanseri ’amansız hastalık, ölüme yenilmek’ gibi nitelemelerle yanyana kullanmanın da yanlışlığına dikkat çeken Prof. Dr. Üstün, medyanın da bu konuda hassasiyet göstermesini istedi ve "Ölüm bir yenilgi, kanser amansız değildir" diye konuştu. Kanser hastalığının özellikle buna yakalanmış önemli kişilerle birlikte daha fazla dikkat çektiğini kaydeden Prof. Dr. Üstün, "Kanserin insanda pek çok organ ve sistemde etkili olduğu ve nedenlerine ilişkin verilerin kimi zaman yetersiz kaldığı bilinmektedir. Ancak teşhisin erken konması, patolojik evrelemesinin olumlu denebilecek bir dönemde yapılması, tedavi protokollerinin giderek daha da gelişmesi nedeniyle, bu hastalıktan iyileşme ve sağ kalım oranlarını artırmaktadır. Kanser hastalarının yaşama tutunma anlamında bu bilgilere ve moral desteğine ihtiyacı olduğu kesindir" diye konuştu.

EMPATİYE İHTİYAÇ VAR

Ölüm olaylarında ise empati ve duyarlılığa ihtiyaç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Üstün, "Şu an kanser teşhisi almış veya tedavisini gören binlerce hasta olduğunu düşündüğümüzde bu özen ve duyarlılığın ne kadar önemli olduğunu daha kolay fark etmek mümkündür" dedi. DHA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yeni birileriyle tanışma korkusunun sosyal kaygı içinde yer alan bir durum olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Dr. Yıldız Burkovik, bazı kişilerin
  • Kedi ve köpekten artık korkmayacaksınız! Kedi ve köpek fobisi, “sanal gerçeklik” ile tedavi edilebiliyor.
  • Uçaktan çok mu korkuyorsunuz? Uçak fobisi hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Uçak korkusu ve uçak fobisi hakkında her şey… 10 kişiden biri yoğun uçuş
  • Ölüm fikri, düşünme tarzımızda köklü değişimlere neden oluyor.
  • Yolda yürürken ayağım takılır gibi oluyor veya bir korna sesinden hemen korkuyorum kalp atışlarım hızlanıyor içimde bir ürperti oluyor.
  • Fobinin de lügati olduğunu biliyor muydunuz? İşte fobinin 1001 çeşidi.
  • Randevu Al