Öğrenmeyi oyuna bilimi eğlenceye dönüştürüyorlar

İzmir'de üç yıl önce kurulan “Macera Atölyesi”, 7-12 yaş grubu öğrencilere, geliştirdikleri ilginç yöntemlerle eğitim veriyor.

Öğrenmeyi oyuna bilimi eğlenceye dönüştürüyorlar

İzmir'de üç yıl önce kurulan  “Macera Atölyesi”, 7-12 yaş grubu öğrencilere, geliştirdikleri ilginç  yöntemlerle eğitim veriyor. Kulaklıktan tarihi bilgileri dinleyip dolaşmak mı yoksa kostümler  içindeki tarihi karakterlerle müze koridorlarında define avına çıkmak mı? Kimya  formüllerini ezberlemek mi yoksa doğada toplanan çiçeklerle, uzmanlar eşliğinde  kendi parfümünü yapmak mı? İzmir'de bir grup girişimci tarafından kurulan  “Macera Atölyesi”, çocuklara bilim ve sanat eğitimini oldukça farklı ve  eğlenceli şekilde veren çalışmalarıyla dikkati çekiyor. İki profesyonel rehberin kurduğu, kadrosunu eğitimci ve sanatçılarla  destekleyen “Macera Atölyesi”, üç yıldır 7-12 yaş grubundaki çocuklara  okullarla işbirliği yaparak farklı öğrenme yöntemlerinin kullanıldığı eğitim  programları hazırlıyor.

Ekip, öğretmenlerle ortak çalışmalar sonucunda belirlenen alanlarda,  yaratıcı drama ve farklı teknikler geliştiriyor, ardından hazırlanan program  okulda, atölyede ya da eğitim kurumunun bahçesinde hayata geçiriliyor. Hangi ders  ya da konular üzerinde yoğunlaşılacağı bilgisini öğretmenden alan ekip,  çocukların becerilerini geliştirmeyi ve hayal güçlerini kullanmalarını sağlayan  aktivitelerle, öğrenmeyi çocuklar için keyifli ve kalıcı hale getiriyor. Filiz Aksaç, kendisi  gibi profesyonel rehber olan Sibel Dündar ile çalışırken özellikle müze  gezilerinde çocukların çok sıkıldıklarını ve kendilerine anlatılanların büyük  bölümünü kısa sürede unuttuklarını tespit ettiklerini söyledi. İlk çalışmalarının müze gezilerini “çocuklar için daha renkli hale  getirmek” üzerine olduğunu ifade eden Aksaç, “Herşey, çocuklara müze  gezdirmenin eğlenceli yolunu ararken başladı. Bugün okullarla işbirliği içinde  çok sayıda atölyede farklı eğitimler veriyoruz” dedi. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al