Deprem Travma Psikolojisi

Öğrenme güçlüğü çeken çocuklara çalgı kursu

Gaziantep'te “Teneke Trampet Projesi”yle özel eğitime muhtaç 60 çocuğa vurmalı çalgılar kursu veriliyor.

Öğrenme güçlüğü çeken çocuklara çalgı kursu

Gaziantep'te “Teneke Trampet Projesi”yle özel eğitime muhtaç 60 çocuğa vurmalı çalgılar kursu veriliyor.

Öğrenme güçlüğü çektiği için yaşıtlarıyla iletişim kurmakta zorlanan çocukların sosyalleşmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen kursa katılan çocuklar, trampet, darbuka ve tef gibi vurmalı çalgıları kullanmayı öğreniyor.

ÇOCUĞUNUZUN ZEKASINI ÖLÇÜN

Çocuklar çalgıların yanı sıra Roman havasından, çifte telliye kadar çeşitli oyunları da öğreniyor. Kurslara katılan çocuklar hem yaşıtları ve kendileri gibi özel eğitim alan çocuklarla tanışma ve kaynaşma imkanı buluyor hem de öz güven kazanıyor. Proje Koordinatörü Mehmet Mıdık, öğrenme güçlüğü çeken çocukların, sosyal becerilerinin akranlarına göre sınırlı olduğunu, bunun da iletişim kurmada çeşitli problemlere yol açtığını söyledi.

 ÇOCUĞUNUZUN ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ MÜ VAR

Özel eğitim ihtiyacı duyan çocuklar için gerekli desteği alabilecekleri sosyal bir çevre oluşturmak ve onlara sosyal beceri eğitimi vermek gerektiğini  dile getiren Mıdık, “Projeyle eğitim verdiğimiz çocuklar birbirleriyle  kaynaşıyor, sosyal ve duygusal gereksinimlerini karşılıyor” dedi. Bıdık, proje çerçevesinde düzenlenen kursa kentteki bazı ilköğretim okullarında öğrenim gören ve gönderildikleri rehberlik ve araştırma merkezinden  öğrenme güçlüğü nedeniyle “kaynaştırma raporu” verilen 60 öğrencinin  katıldığını ifade etti.

“ANNE BABA ŞEFKATİNE MUHTAÇ”

Mehmet Mıdık, kentin kırsal bölgesinden kursa katılan çocukların özellikle ebeveyn sevgi ve şefkatine ihtiyaç duyduğunu fakat bu konuda sıkıntılar yaşandığını ifade etti Güzelvadi İlköğretim Okulu'nda düzenlenen kursa katılan öğrencilerin belirli aralıklarla rehabilitasyon merkezine gittiğini ve bu öğrencilerin sosyal etkinliklere katılmaya daha çok ihtiyacı olduğunu dile getiren Mehmet Mıdık,  şöyle devam etti: “Bu çocuklarımızın projeye daha çok ihtiyacı olduğunu düşündük.  Çocukların müzik etkinliğiyle en azından 'ben' duygusunu, 'ben de varım'  duygusunu kazanması, sosyal bir ortamı paylaşmayı öğrenmesi bizim için çok  önemli. Projeye başlarken tedirgindik ancak öğrencilerin gözlerindeki heyecanı ve sevgiyi gördük ve bu bizi mutlu ederek gururlandırdı. Müzik gerçekten evrensel. İyi ki bu projeyi hazırlamışız. Hem çocuklar hem de aileleri mutlu oldular,  eğlendiler.” Mehmet Mıdık, Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında kabul edilen 38  bin 620 TL bütçeli projenin 9 ay sürdüğünü ve bu ay içinde tamamlanacağını  kaydetti. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Erkekler için çocuk sahibi olmak büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Eşiniz baba olmaya hazır mı? İşte cevabı.
  • Doktorlara göre, sevgisiz bir çocukluk ömür boyu sorunlara yol açabiliyor. Sevgisizlik yaşam boyunce kötü tecrübeler çektirebiliyor.
  • Çocuğun ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimi için anne çok önemlidir. Çocuğun eğitiminden birinci derece­den sorumlu kişi de annedir.
  • Kuralları çiğniyorsa nasıl davranmalısınız? İşte çocukla doğru iletişim kurmanın 13 yolu.
  • Çocuk nasıl utangaç oluyor? İşte formülü! Çocuklarda utangaçlığın okul döneminde başarısızlığa yol açabileceği uyarısını yapan uzmanlar, 0-6 yaş arası
  • Evlat edinilen çocukların ebeveynlerine ışık tutacak bilgiler...
  • Randevu Al