ÖĞRENEBİLİR Mİ?

ÖĞRENEBİLİR Mİ?

REUTERS

İngiliz ve Arjantinli bilim adamlarının yaptığı araştırmada, bilinç  düzeyi çok düşük olan ya da bitkisel hayata girmiş hastaların klasik şartlanmayla  (Pavlovian) öğrenebileceği ortaya çıktı.

Araştırma, bilinci yerinde ve sağlıklı, anestezi etkisinin altında ve  komanın ardından bitkisel hayata giren ya da bilinç düzeyi çok az olan gönüllüler  ve hastalar üzerinde yapıldı.

Araştırmacılar, bir notaya bastı ve ardından hastaların ve gönüllülerin  gözüne üfledi.

Birkaç seferden sonra bilinci yerinde olan kişiler notayı duyduklarında,  üflemeden önce gözlerini kırpıştırdı. Bitkisel hayata girmiş ya da bilinç düzeyi  çok az olan 22 hastadan 15'inin de notayı duyduklarında kaslarının hareket ettiği  gözlendi. Anestezinin etkisinin altındakiler ise tepki vermedi.

"Nature Neuroscience" dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları,  bu deney sırasında "en iyi öğrenen" hastaların beyin görüntülerinin de daha iyi  teşhis konulmasını sağladığını gösterdi.

Fransız "Le Nouvel Observateur" dergisinde de yer alan makalede, beyin  dokuları hasar gören, dolayısıyla iletişim kuramayan bir hastanın bilinç durumunu  teşhis etmenin doktor için çok zor olduğuna dikkat çekildi.

Makalede, bilinç durumunun belirlenmesi konusunda beynin görüntülenmesine  dayalı yöntemlerin gelişmekte olduğu ifade edildi.

Bilim adamları, bu araştırmanın sonuçlarının, teşhis konusunda doktorlara  daha fazla yardım edebileceği görüşünü paylaşıyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al