ÖĞRENCİLERE PLAN TAVSİYESİ

ÖĞRENCİLERE PLAN TAVSİYESİ

A.A

Öğrencilerin 9 günlük bayram tatilini verimli ve eğlenceli geçirebilmeleri için, tatil planı yapmaları tavsiye edildi.

 


Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Kutlu,13-21 Kasım tarihleri arasındaki 9 günlük Kurban Bayramı tatilini öğrencilerin iyi değerlendirmesi gerektiğini belirterek, iyi değerlendirilmeyen bir tatilin dinlenme ve eğlenme yerine strese neden olabileceğini kaydetti.

Tatilin başından itibaren çok sayıda öğrencinin “Nasıl olsa daha çok zamanım var” diyerek çalışmalarını son günlere erteleme eğilimine girdiğinin altını çizen Kutlu, bu ertelemelerin öğrencileri içten içe rahatsız edeceğini ve her geçen saat onların daha çok huzursuz olmalarına, vicdan azabı çekmelerine neden olacağını ifade etti.

İyi bir tatil geçirmek için öğrencilerin daha tatilin başında, tatil süresince her gün ne yapacaklarını gösteren genel bir “Tatil Planı” yapmaları ve bu plana uymaları gerektiğini ifade eden Kutlu, şöyle konuştu:

“Yaptığı tatil planına uyan bir öğrenci eğlenme ve dinlenme zamanlarında tam olarak eğlenecek ve dinlenecek, ders çalışma anında da tam olarak ders çalışacaktır. Bu planın temelinde bugüne kadar işlenen fakat yeterince öğrenilmeyen konuların tekrarı ve pekiştirilmesi önemli yer tutmalıdır.

Ayrıca bu tatilde, özellikle tatilin son günleri için, okulun başlayacağı ilk haftada işlenecek konuların gözden geçirileceği çalışma saatlerinin bulunması yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra, tatil boyunca okunacak kitapların belirlenmesi de öğrencilerin daha mutlu ve huzurlu olmaları için gereklidir. Tatilini verimli kullanan bir öğrencinin tatil sonrası motivasyonu da yüksek olacaktır.”

Kutlu, öğretmenlerin de öğrencilerine tatilde yapabilecekleri düzeyde ev ödevleri ve okunabilecek kitapların listelerini vermesi gerektiğini belirterek, okunacak kitapların her öğrenci tarafından tatil sonrası sınıfta paylaşılacağının da belirtilmesi gerektiğini bildirdi.

Velilerin de zamanı etkili kullanma konusunda çocuklarına iyi model olması gerektiğinin altını çizen Kutlu, böylece uzun bir tatilin nasıl daha verimli geçirilebileceğini çocuklara gösterilmiş olunacağını sözlerine ekledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al