ÖĞRENCİLER ENGELLEYECEK

ÖĞRENCİLER ENGELLEYECEK

A.A

Liselerde öğrenci sorunlarının şiddete dönüşmeden, diyalog yoluyla çözülebilmesi amacıyla eğitim programı başlatılacak.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün "Kariyerin İzmir Yolculuğu Projesi"  kapsamında, "Öğrenci şiddetinin önlenmesi: Anlaşmazlık çözümü, müzakere ve akran  arabuluculuk" eğitimi alacak meslek liselerindeki rehber öğretmenler daha sonra  ara bulucu öğrenciler yetiştirecek.

Projeyi yürüten Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli Şube Müdürü Zahide  Mutlukan öğrenci şiddetinin, öğrencilerin çatışmalarını ve anlaşmazlıklarını  yönetmek için yıkıcı ve saldırgan çözüm yollarını tercih etmelerinden  kaynaklandığına dikkati çekti.

Mutlukan, projede çözüm yolu olarak öğrenci şiddeti üzerine odaklanmak  yerine, kişiler arası anlaşmazlıkların yapıcı, barışçıl yönetimi ve çözüm  yollarının öğrencilere bir yaşam becerisi olarak kazandırılmasının amaçlandığını  söyledi.

Öğrenciler arası şiddetin, dikkat çeken bir sorun haline geldiğini  belirten Mutlukan şöyle konuştu:

"Ciddi yaralamaya ve öldürmeye varan şiddet olayları ülkemizin değişik  yerlerinde ortaya çıkar oldu. Okullarda öğrenci şiddeti ile başa çıkmak için  cezalandırıcı ve güvenlik temelli yaklaşımlar daha çok gündemde. Özellikle korku  ve caydırıcılık özelliği olan yaklaşımlar kısa dönemde sonuç almak bakımından  tercih edilebiliyor. Bu nedenle, okullarda yaşanan şiddet olaylarına çare olarak,  pedagojik temelli yaklaşımlar yerine, güvenlik temelli yaklaşımlar daha çok öne  çıkmaya başladı."

Mutlukan, cezalandırıcı içerikli yaklaşımların geçici çözüm olabileceğini  ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu yaklaşım kişilerin şiddet içerikli davranışlarında dönüşüm ortaya  çıkarmazlar. Bu çalışmada, liselerde sıkça yaşanan öğrenciler arası  anlaşmazlıkların yıkıcı, saldırgan ve şiddet odaklı yönetimini azaltmak ve  ortadan kaldırmak için bir eğitim programı geliştirildi.

Amaç kişiler arası anlaşmazlıkların doğasını anlamalarını sağlayarak,  anlaşmazlık çözüm yollarını tanıtarak, iletişim, öfke yönetim, müzakere ve akran  ara buluculuk becerisi konusunda öğrencilere yeterlilik kazandırmak. Böylece  anlaşmazlıklarını yapıcı, barışçıl sorun çözme yollarını kullanarak yönetmelerini  ve çözümlemelerini sağlamak."

"4 YILDA 450 ÇATIŞMA ENGELLENDİ"

Doç. Dr. Abbas Türnüklü, bu yöntemi daha önce Aybers Hikmet Karabacak  Lisesi'nde uygulamaya koyduklarını ve olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi.

Okuldaki uygulamanın yüzde 95 oranında başarıya ulaştığını ifade eden  Doç. Dr. Türnüklü, ara bulucu masasında çözümlenmeyecek, bu sorunların şiddete  dönüşme ihtimalinin olduğuna dikkati çekti.

Doç. Dr. Türnüklü, okulda 4 yılda 450 civarında sorunun ara bulucular  aracılığıyla çözüme kavuştuğunu, 450 olası şiddet vakasının önüne geçildiğini  kaydetti.

Eğitim programı yarın başlatılacak, programa 137 rehber öğretmen  katılacak.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al