OĞLUNU SEMA İLE TEDAVİ EDİYOR

 OĞLUNU SEMA İLE TEDAVİ EDİYOR

A.A

Özel bir eğitim  kurumunda down sendromlu çocuklar, bir plan çerçevesinde sema yaptırılarak  rehabilite ediliyor.

 


Konya'da faaliyet gösteren Gökçem Özel Eğitim Kurumu Kurucusu Yasemin  Devecioğlu AA muhabirine yaptığı açıklamada, down sendromlu oğlunu tedavi etmek  için birçok yolu denediklerini ancak başarılı olamadıklarını belirtti.

Kendisinin bir gün sema yaparken down sendromu hastası oğlunun da sema  yapmaya çalıştığını fark ettiğini vurgulayan Devecioğlu, o günden sonra oğlunu ve  kurumdaki başka bir down sendromlu çocuğu sema yaptırmaya başladıklarını  bildirdi.

Devecioğlu, semanın, 2 çocuğun sosyal hayatında daha aktif olmasını,  sağlık problemlerini de yenmesini sağladığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Semanın, bu çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine büyük katkısı  oldu. Kendilerine güveni geldi. Şimdi kurumumuzdaki bu iki down sendromlu çocuğu  sema yaptırarak rehabilite ediyoruz. Birçok sağlık problemlerini aştık. Yani hem  rehabilite hem tedavi ediyoruz. Henüz 2 çocuğumuz üzerinde denediğimiz sema  terapisi ilk gözlemlerimize göre olumlu gelişme gösterdi. Sema yapmadan önce  troid hormonuyla ilgili bir rahatsızlığı vardı.

Sürekli ilaç kullanmak  zorundaydı. Ama biz bu sağlık problemini de sema yaparak aştık. Şu anda ilaç  kullanmıyor. Tahlillerini yaptırıyoruz, bu rahatsızlığı tamamen atlattığını  gördük. Bu iki çocuğumuzun sağlık durumu, şu anda çok iyi ve her geçen gün daha  iyi oluyor.”

Yasemin Devecioğlu, sema ile tedavi yönteminin bilimsel bir çalışma  olmadığını vurgulayarak, sema ile tedavi yöntemini başka çocuklarda da denediğini  ve başarılı olduğunu söyledi.

Bu yöntemi denediği başka bir çocuğun da hemen hemen tüm davranışlarının  değiştiğini anlatan Devecioğlu, “Bu çocuğumuzun annesiyle problemleri vardı  onlar yok oldu. Çocuğumuz şimdi normal çocuktan daha iyi şeyler yapıyor.  Annesiyle ilişkisi çok iyi. Buraya ait olduğunu hissetti. Bir şeyleri başardığını  gördü” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al