Deprem Travma Psikolojisi

OĞLUNU SEMA İLE TEDAVİ EDİYOR

 OĞLUNU SEMA İLE TEDAVİ EDİYOR

A.A

Özel bir eğitim  kurumunda down sendromlu çocuklar, bir plan çerçevesinde sema yaptırılarak  rehabilite ediliyor.

 


Konya'da faaliyet gösteren Gökçem Özel Eğitim Kurumu Kurucusu Yasemin  Devecioğlu AA muhabirine yaptığı açıklamada, down sendromlu oğlunu tedavi etmek  için birçok yolu denediklerini ancak başarılı olamadıklarını belirtti.

Kendisinin bir gün sema yaparken down sendromu hastası oğlunun da sema  yapmaya çalıştığını fark ettiğini vurgulayan Devecioğlu, o günden sonra oğlunu ve  kurumdaki başka bir down sendromlu çocuğu sema yaptırmaya başladıklarını  bildirdi.

Devecioğlu, semanın, 2 çocuğun sosyal hayatında daha aktif olmasını,  sağlık problemlerini de yenmesini sağladığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Semanın, bu çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine büyük katkısı  oldu. Kendilerine güveni geldi. Şimdi kurumumuzdaki bu iki down sendromlu çocuğu  sema yaptırarak rehabilite ediyoruz. Birçok sağlık problemlerini aştık. Yani hem  rehabilite hem tedavi ediyoruz. Henüz 2 çocuğumuz üzerinde denediğimiz sema  terapisi ilk gözlemlerimize göre olumlu gelişme gösterdi. Sema yapmadan önce  troid hormonuyla ilgili bir rahatsızlığı vardı.

Sürekli ilaç kullanmak  zorundaydı. Ama biz bu sağlık problemini de sema yaparak aştık. Şu anda ilaç  kullanmıyor. Tahlillerini yaptırıyoruz, bu rahatsızlığı tamamen atlattığını  gördük. Bu iki çocuğumuzun sağlık durumu, şu anda çok iyi ve her geçen gün daha  iyi oluyor.”

Yasemin Devecioğlu, sema ile tedavi yönteminin bilimsel bir çalışma  olmadığını vurgulayarak, sema ile tedavi yöntemini başka çocuklarda da denediğini  ve başarılı olduğunu söyledi.

Bu yöntemi denediği başka bir çocuğun da hemen hemen tüm davranışlarının  değiştiğini anlatan Devecioğlu, “Bu çocuğumuzun annesiyle problemleri vardı  onlar yok oldu. Çocuğumuz şimdi normal çocuktan daha iyi şeyler yapıyor.  Annesiyle ilişkisi çok iyi. Buraya ait olduğunu hissetti. Bir şeyleri başardığını  gördü” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al