Oğlum bizim odamızda yatıyor

5 yaşında bir kız çocuğum var. Sürekli cinsel organıyla oynama eğiliminde. Bu yaşta cinsel eğilim ortaya çıkar mı? Bu normal mi?

- Erişkin yaşa özgü cinsel yaşam ergenlik çağından sonra, yani 13-14 yaşından itibaren  başlar ancak cinsel gelişimin ilk yapıtaşları bebeklikten itibaren kurulur. Bebek önce emme, dokunma vb yollarla annesinin bedeninden haz almayı öğrenir, daha sonra yavaş yavaş kendini tanımaya, bedeninin haz verici yönlerini keşfetmeye başlar. 2-3 yaşlarındaki çocuklarda dahi cinsel bölgelerini uyarıcı mastürbasyonu andırır çeşitli davranışlar görülebilir ancak çocuğun bu davranışı erişkinlerdeki erotik meraktan farklıdır. çocuk, bu davranışı ile kendi bedeninden haz almayı, onu kontrol etmeyi öğrenmektedir. Genital bölgeyi elle veya bir nesneyle uyarma, yüzükoyun yere uzanıp sürtünme gibi pek çok şekilde görülebilir, yalnız kaldığı anlarda çocuğun daha çabuk aklına gelir, uykuda tekrarlayabilir, hatta başkalarının önünde dahi engellenemez noktalara gelebilir. Yoğunluğu gittikçe azalır, altı yaşından sonra kaybolur veya seyrek görülür.

Bu davranış günlük yaşam kalitesini etkilemediği ve çocuğun başka yakınmaları olmadığı sürece ebeveynin aşağıda özetlenen basit müdahaleleri yeterli olacaktır:

- Yaptığının yanlış olduğunu düşünmesine neden olmayın

- Cezalandırıcı, yargılayıcı ayıplayıcı ifadeler veya tavırlardan kaçının

- Başkalarının önünde yapmasının görenleri rahatsız edebileceğini öğrenmesini sağlayın

- Daha uygun zamanlar ve mekanlar tercih etmesi konusunda yönlendirici olmaya çalışın

- Aşırı noktalar vardığını düşünüyorsanız ve gerekirse ilgisini değiştirebilecek aktiviteleri özendirmeyi deneyin

- Çocuğun yakın çevresini bilgilendirmek ve gerektiğinde desteğini almaktan çekinmeyin

- Bu tür basit önlemlerle başa çıkılamıyorsa ve başka problemler de eşlik ediyorsa fizyolojik veya psikolojik bir problem olma olasılığına karşı bir çocuk psikiyatr veya pediatrist (çocuk hekimi) yardımı almaktan kaçınmayın

 

 Seher Adapazarı-  8 yıllık evliyiz 4,5 yaşında bir oğlumuz var. Henüz bizim odamızda yatıyor. Birkaç kez eşimle birlikte olurken sesimize uyandı. Ben o sırada yan odaya götürmek istedim ama eşim izin vermedi. Çocuğun bulunduğu odada beraber olmak ona psikolojik açıdan zarar verir mi? Ne önerirsiniz?

  - Çocuğun, anne baba arasındaki aşka ne düzeyde tanık olabileceği, yatak odasındaki mahremiyetin içine ne kadar sızabileceği, aslında bütün ailelerde sıkıntı kaynağıdır. Bebeklik çağında annenin yanında olması gerekir, bebeklikten çıktığı ancak henüz 6 yaşından küçük olduğu dönemde karı koca ilişkisinin sınırlarını kestiremez, ebeveyni sadece anne baba olarak bilir. 6 yaşından ergenlik dönemine kadar geçen sürede, nedenini kestiremese de yatak odasına girilmeyeceğini anne babası ona öğretir. Özellikle ilk 6 yaş en fazla sıkıntı kaynağıdır, çünkü karı koca arasındaki cinsel yaşam hala aktiftir ama çocuk bunu anlayacak durumda değildir. Bu nedenlerle, ilk yıllarda görev anne babaya düşer. ev ortamında; cinsel yaşamlarının sağlıklı sürdürülmesi ve çocuğun (sonradan travmatik olabilecek) bir kazaya tanık olmaması için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Nadir durumlarda ebeveyni çıplak halde, romantik bir yaklaşım içinde veya cinsel ilişki halinde görebilir. Böyle bir durum asla geçiştirilmemeli; çocuğun neye ne kadar tanık olduğu öğrenilerek, (kaç yaşında olursa olsun) yaşına uygun açıklama yapılmalıdır. Açıklamasız bırakmak, çocuğun kafasında soru işaretleri doğurur. Anne babanın kendi aralarında sevgilerini gösterebilmeleri çocuğun sağlıklı gelişiminde önemli bir model oluşturur ancak bu durum, kontrolsüz bir serbestlik anlamına gelmemelidir. Anne babalar da bazen, özel cinsel sorunlar yaşayabilirler, aile içinde özel yaşam sınırları zorlanabilir.  Çocuk; anne veya babanın kendi aralarında cinsel ilişkilerine, evlilik dışı ya da boşanma sonrası ilişkisine, çeşitli cinsel argümanlarına (telefon ve internet mesajları, porno materyal vs) tanık olabilir.  Bu tür durumlar söz konusu olduğunda; çocuğu korumaya yönelik önlemler alınmalı, gereken durumlarda çocuğa açıklama yapılmalıdır. Yaşanan ne olursa olsun, her çocuk, erken yaşlardan itibaren; anne babanın yatak odası mahremiyeti konusunda eğitilmeli ve gereken sınırlar korunmalıdır. Çocuk, erişkine özgü cinsel olgunluğa erişmeden önce (ki bu da ergenlik çağından sonradır ancak) çeşitli cinsel argümanlarla karşılaşırsa şaşkınlık ve korku yaşayabilir, bunu ilerde acı veren bir deneyim olarak anımsayabilir, ruhsal sorunlar dahi gözlenebilir. 

  

-SELMA Giresun- Merhabalar 7 yıllık evliyim. İlk çocuğum 5 yaşında erkek, diğeri 3,5 Yaşında kız. Kıza hamile olduğum süre içerisinde eşimin o dönem aşırı cinsel isteği vardı ve onu bundan alıkoyamıyordum. Küçük çocuğum aşırı yaramaz. Hamilelik sırasında yaşanan cinselliğin çocuğu olumsuz etkileyebileceğini duymuştum. Doğmamış çocuk yaşanan cinsel ilişkiden nasıl etkilenir?

 - Eğer cinsel ilişki sağlıklı bir karı koca ilişkisi çerçevesinde ve gebeliği zorlaştırmayacak derecede gerçekleşmiş ise; cinsel ilişki sıklığı ile doğacak çocuğun kişilik özellikleri arasında birebir ilişki yoktur. Ancak gebelik sırasında uyuşturucu madde kullanımı, ilaç tedavisi gerektirebilecek enfeksiyonlar vb ciddi hastalıklar hem annenin hem de doğacak çocuğunun bedensel ve ruhsal gelişimini bozabilecek sonuçlar doğurabilir ki böyle gebeliklere ‘yüksel riskli gebelikler’ denir. Yüksek riskli gebelikler de doğum öncesinde ve sonrasında uzman hekimlerce yakından izlenmelidir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Vajinismus ( Vaginismus ) ; vajina girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılması sonucunda cinsel birleşmeyi ağrılı ve/veya imkansız hale getirmes
  • Whatsapp'ta kullandığınız ikonlar cinsel yaşantınızı açığa çıkarıyor.
  • Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...
  • Yoğun iş hayatı, ekonomik sıkıntılar cinsel hayatınızı vurmasın!
  • Çocuklarda cinsel gelişimin aşamaları nelerdir? Çocuklarda cinsel gelişim, önem sırasına göre sıralanabilecek birçok etkenle belirlenir.
  • Evlilikte ideal eşi arayanlar ya da ideal eşini bulamadığını düşünenler üzülmeyin. Uzmanlara göre evlilikte her açıdan denk ve uyumlu eş bulunmasını b
  • Randevu Al