Öfkeli sürücü daha çok hata yapıyor

İl Emniyet Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Dr. Murat Delice, 226 kadın ve 241 erkek sürücü üzerinde yaptığı araştırmaya ilişkin, "Öfke düzeyi yüksek olan sürücülerin trafikte tehlikeli davranışlarda bulundukları daha çok hata ve kural ihlali yaptıkları tespit edilmiştir" dedi.

Öfkeli sürücü daha çok hata yapıyor
Paylaş:

İl Emniyet Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Dr. Murat Delice, 226 kadın ve 241 erkek sürücü üzerinde yaptığı araştırmaya ilişkin, "Öfke düzeyi yüksek olan sürücülerin trafikte tehlikeli davranışlarda bulundukları daha çok hata ve kural ihlali yaptıkları tespit edilmiştir" dedi. Delice, Erzurum'da 226 kadın ve 241 erkek sürücü üzerinde yaptığı araştırmada, sürücüyü öfkelendiren davranışlar ve sürücülerin bu davranışlara verdiği tepkileri inceledi.

Çalışmasıyla ilgili Delice, trafik kazalarının sebep oldukları can kayıpları, yaralanmalar ve ekonomik zararlar dikkate alındığında bunun ülkedeki en ciddi sorunlardan biri olduğunu belirtti. Bu sorunun en önemli nedenlerinin başında sürücü hatalarının geldiğini vurgulayan Delice, sürücü hatalarının trafik kazaları nedenleri arasındaki oranının yüzde 90 olduğunu söyledi. Araştırmasının Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi'nde yayımlandığını dile getiren Delice, "Bulgular, sürücülerin en çok, diğer sürücülerin saldırgan ve düşmanca hareketlerine öfkelendiklerini göstermiştir. Sürücülerin öfkeleri arttıkça saldırganlıkları da artmaktadır. Sürücülerin öfke ve saldırganlık davranışları cinsiyet, yaş, medeni durum ve trafik kazası sayısına göre farklılaşmaktadır" diye konuştu. Trafik kazalarına neden olan etkenleri genel olarak insan, araç ve çevresel faktörler olarak üç grupta toplayan Delice, Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre trafik kazalarının yaklaşık yüzde 90'ının sürücü, yüzde 9'unun yaya, ofke_kontroluyüzde 1 oranında da yolcu, yol ve araç kusurları sebebiyle gerçekleştiğine dikkat çekti. Delice, trafik kazalarına neden olabilecek bireysel özelliklerden birinin öfke duygusu ve bununla bağlantılı olan saldırganlık olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: Bilimsel araştırmalar öfke ve saldırgan davranışların trafik kazalarıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Öfke düzeyi yüksek olan sürücülerin trafikte tehlikeli davranışlarda bulundukları, daha çok hata ve kural ihlali yaptıkları tespit edilmiştir. Öfkeli sürücüler daha saldırgan olurlar ve bu sürücüler konsantrasyon ve dikkat azalması yaşarlar. Yüzde 40 oranında sürücünün, trafikte diğer sürücülere bağırıp el-kol hareketi yapıp küfrettiği ve diğer sürücülerin de benzer şekilde karşılık verdiği bulunmuştur."

"KADINLAR TRAFİKTE ERKEKLERDEN DAHA ÖFKELİ" Öfke ve saldırganlık davranışının sürücülerin cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi, sürücülük tecrübesi, trafik kazası sayısı ve trafik cezası sayısı gibi özellikler açısından farklılaştığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Kadınlar trafikte erkeklerden daha fazla öfkelenmektedir ancak kadınların uyum sağlayıcı ve yapıcı davranışları da erkeklerden daha fazladır. Erkek sürücüler, öfkelerini araçla ve bedenle ifade ederken, kadın sürücüler bunun tersine uyum sağlayıcı, yapıcı davranışları erkeklere oranla daha fazla göstermektedir." Delice, trafikte saldırganlığın başkalarına zarar vermek niyetiyle yapılmış herhangi bir fiziksel, duygusal veya psikolojik davranış olduğunu belirterek, bu davranışların, korna çalmak, yakın takip, hız yapma, zikzak yaparak ilerleme, diğer sürücülere bağırma, el-kol hareketi yapma, küfretme, uzun farları açma, sürekli selektör yapma olduğunu sözlerine ekledi. A.A