Ofiste bacaklarınızı forma sokun!

Hem bilgisayar başında çalışmak hem de çeşitli bacak egzersizleriyle formda kalmak mümkün. İşte ofiste bacaklarınızı forma sokacak egzersiz önerileri...

Ofiste bacaklarınızı forma sokun!

Günün çoğunu masa başında geçirenler için iş sonrası spor yapmak oldukça meşakkatli hale geliyor. Formda ve sağlıklı bir vücuda, sıkı bacaklara sahip olmak isteyen birçok kişi bunları sadece hayal etmekle yetiniyor. Aslında hem bilgisayar başında çalışmak hem de çeşitli bacak egzersizleriyle formda kalmak mümkün. Birkaç pratik ve kolay egzersiz hareketi ile siz de sıkı bacaklara ve sahip olabilirsiniz. İşte öğle arasında uygulayabileceğiniz birkaç etkili bacak egzersizi:

Öncelikle bacak egzersizlerini uygularken düzenli nefes almak ve vermek, düzgün bir postüre sahip olmak ve egzersizin sonunda esneme hareketleri yapmak çok önemli.

1. SUMO SQUAT

Sumo squat ofis ortamında yapılamayan bir hareket gibi görünse de aslında tek yapmanız gereken ayak parmaklarınızı iki yana açarak yere 90 derece olacak şekilde eğilmek ve kalkmak olacaktır. Bacak kaslarınızı ve kalçanızı etkili şekilde çalıştıran bu hareketi 2 set ve 10 tekrar halinde uyguladığınızda oldukça yararlı bir egzersiz yapmış olursunuz.

2. ÇİFT BACAK ESNETME

Ofis ortamında daha kolay uygulanabilen hareketlerden olan çift bacak esnetme, bir sandalyenin ucuna oturarak bacaklarınızı iki yana açarak elleri dize koyma ve esneme prensibine dayanıyor. Pozisyonu koruyarak sırtınızı 45 derecelik açıyla eğerek vücudunuzu esnetebilir ve bacak kaslarınızı harkete geçirebilirsiniz. Özellikle masa başında uzun saatler geçirenler için bu hareket oldukça verimli bir egzersiz olarak göze çarpıyor.

3. BACAK VE SIRT ESNETME

Ayaklarınız bitişik halde vücudunuzla öne doğru eğilerek ayak parmaklarınıza değmeye çalışın. Bu egzersizde dizleri kırmamanın yanında baş ve omuz bölgenizin rahat oması da hareketin doğruluğu açısından önemli. Bu hareketi her gün uyguladığınızda hem esnekliğiniz artacak hem de bacak ve sırtınızdan kaynaklı ağrıların azaldığını hissedeceksiniz.

4. BACAK ESNEME VE GERME

Bir sandalyeye oturarak bacaklarınızı çapraz konumlandırın. Sağ bacağınızı kırarak sol dizinizin üzerine koyun ve kendinize doğru çekin. Özellikle kalça ve bacak kaslarınızın rahatlayarak esnediğini fark edeceksiniz. Diğer bacağınızla da aynı hareketi tekrarlayın. Uzun süre oturmaktan kaynaklı kalça ve bel ağrılarınızın önüne geçin.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al