Deprem Travma Psikolojisi

OBEZLERE AYRIMCILIK YAPILIYOR

AFP

İşverenler tembel olduklarını düşündükleri için, obezlerin terfi etmekte güçlük çektikleri bildirildi.

Slimming World adlı kuruluşun internet sitesindeki araştırmaya göre,  aşırı şişman olanların daha düşük ücret alma olasılıkları 2 kat daha fazla ve  normal kilodakilere göre 6 kat daha fazla oranda, görünümleri yüzünden bir  terfiyi kaçırdıklarını düşünüyorlar. Obezler ayrıca, başkalarına göre 4 kat daha  fazla görünümleriyle ilgili yorumlara maruz kalıyorlar.

Araştırma, 18 yaş üzerindeki, aralarında 227 işverenin de bulunduğu 2000  Britanyalı yetişkin üzerinde yapıldı.

Ankete katılanlara, işyerinde obezlikleriyle ilgili tavırlar konusunda  yorum yapmaları istendi. Verdikleri cevaplar bu kişilerin vücut kütle endeksi  (VKE) değerlerine bakılarak değerlendirildi.

Anket sonunda, en yüksek şişmanlık kategorisindekilerin (VKE 40 ) hiçbir  zaman güvende hissetmeme durumlarının 4 kat, yeni bir iş için başvurma  korkularınınsa 2 kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

İşverenler arasında ise erkeklerin daha fazla önyargıya sahip oldukları  belirlendi. Ankete katılan erkek işverenlerin dörtte biri kilosu yüzünden iş  başvurusu yapan bir kişiyi geri çevirebileceğini söylerken, her 10 işverenden  biri bunu zaten yaptığını itiraf etti.

Slimming World'ün Beslenme ve Araştırma Başkanı Jacquie Lavin,  araştırmanın işyerlerinde obezlere karşı ayrımcılığın boyutlarını ortaya  koyduğunu söyledi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al