OBEZLER SAĞIR OLMAYA RAZI!

OBEZLER SAĞIR OLMAYA RAZI!

Habertürk

Prof. Dr. Kolotkin obez insanların şişmanlık yerine sağır ya da şeker hastası olmayı tercih ettiğini söyledi.

 


Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan “Kilonun Yaşam Kalitesi Üzerindeki Etkisi” adlı anketi geliştiren Duke Üniversitesi Medikal Center Konsültanı Prof. Dr. Ronette Kolotkin, obezitenin ciddi sağlık sorunları yanı sıra duygusal yaralara da sebep olduğunu söyledi.

Bir konferans için geldiği Türkiye’de Milliyet’in sorularını yanıtlayan Prof. Kolotkin, “Obezite yaşam kalitesini çok fazla düşüren bir rahatsızlık. Bu durum aynı zamanda ciddi duygusal yaralara da sebep oluyor.

Obez kişide, karşı cinsle tanışmak problemli oluyor; çünkü özgüvenleri düşüyor, kendilerini çekici hissetmiyorlar” dedi. Yaptığı anketlerden çıkan çarpıcı sonuçları da paylaşan Kolotkin, şöyle konuştu:

TERCİH PARA DEĞİL, ZAYIFLIK

“45 kilo vermiş ileri derecede obez olan 47 yetişkine, ‘Obez olmayı mı tercih ederdiniz yoksa normal kiloda olup başka rahatsızlıklar yaşamayı mı?” diye sorduk. Yüzde 100’ü sağır olmayı, yüzünde çok kötü sivilceler bulunmasını, kalp rahatsızlığını, öğrenme bozukluğu yaşamayı (dileksi), insülin gerektiren tip 1 diyabeti tercih ettiğini söyledi.

Yüzde 89.4’ü kör olmayı, yüzde 91.5’i bacağının kesilmesini tercih etti. Aynı gruba ‘Birkaç milyon dolar karşılığında yaşam boyunca ciddi obez olmayı mı, yoksa bu parayı almadan normal kiloda olmayı mı tercih ederdiniz?’ diye sorduk. Yüzde 97.9’u ‘Para falan istemem, normal kiloda olmayı isterim’ diye yanıtladı.”

Obezitenin psikolojik etkileri ve yaşam biçimine yansıması üzerine çalışan Prof. Kolotkin, duygusal sebeplerin daha fazla yemek yemeye yol açtığını söylüyor ve “Sıkıntıdan yemek yeme alışkanlığından vazgeçin. Yaşam kalitesinin iyileşmesi içinse fazla kiloların tamamını vermeniz gerekmiyor. Başlangıç için kilonuzun yüzde 5’ini vermenizin yararı var” dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al