OBEZİTE RİSKİNİ ARTIYOR

OBEZİTE RİSKİNİ ARTIYOR

A.A

4 aylık olmadan önce katı gıdalar verilmeye başlanan  bebeklerde obezite görülme riskinin 6 kat daha fazla.

 


Toplum Sağlığı Araştırma ve  Geliştirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nazmi Zengin, ABD'de Harvard Üniversitesi  tarafından Boston Çocuk Hastanesiyle ortalaşa yapılan bir araştırmada, anne sütü  yerine mama ile beslenirken 4 aylık olmadan önce katı gıdalar verilmeye başlanan  bebeklerde 3 yaşına geldiklerinde obezite görülme riskinin 6 kat arttığının  tespit edildiğini söyledi.

Zengin,  anne sütünün hem anne hem de  bebek için yararlı olduğunu belirtti.

Anne sütünün hastalıkları azalttığını, herhangi bir nedenle hastalık  olduğunda iyileşmesini desteklediğini ifade eden Zengin, “Annelere 2 yaş dolana  kadar bebeklerini emzirmeleri önerilir. Dünya Sağlık Örgütü 6 aylık olana kadar  bebeklere sadece anne sütü verilmesini öneriyor. Bu süre içinde verilmesi gereken  tek destek demir ve D vitaminidir” dedi.

Anne sütünün bebekler için mükemmel bir gıda olmasının yanı sıra aynı  zamanda onlar için bağışıklık sistemini güçlendiren bir aşı gibi de işlev  gördüğünü dile getiren Zengin, anne sütü emen bebeğin daha az hastalandığını,  anne sütünün ishalli hastalıklara, solunum yolu enfeksiyonlarına, orta kulak  iltihabına, şeker ve astım gibi hastalıklara karşı bebeği koruduğunu bildirdi.
        
KATI GIDALAR VERİLEN BEBEKLERDE OBEZİTE GÖRÜLME RİSKİ ARTIYOR
        

Zengin, kısa süre önce de Boston Çocuk Hastanesi ve Harvard  Üniversitesi'nce bebekler üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarının da anne  sütünün önemini bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Harvard Üniversitesi tarafından Boston Çocuk Hastanesiyle ortalaşa  yapılan araştırmada, anne sütü yerine mama ile beslenirken 4 aylık olmadan önce  katı gıdalar verilmeye başlanan bebeklerde 3 yaşına geldiklerinde obezite görülme  riskinin 6 kat arttığı tespit edildi.

Bugün bazı anneler 4 ay dolmadan patates,  elma, armut gibi katı gıdaları ezerek bebeklerine veriyor. Bu bebeklerin gelişimi  için oldukça zararlı. Sussanna Huh ve arkadaşlarınca 847 çocuk üzerinde yapılan  araştırma, anne sütünün bebeklerin sağlığı için ne denli vazgeçilmez bir madde  olduğunu açıkça ortaya koyuyor.”

Emzirmenin annneye de çok sayıda yararı olduğunu dile getiren Zengin,  emzirmenin oksitosin hormonunu uyardığından doğumdan sonra rahmin toparlanmasının  ve emziren annelerin doğum öncesi aldıkları kiloları vermelerinin daha kolay  olduğunun belirlendiğini belirtti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al