OBEZİTE GRİP GİBİ BULAŞICI

OBEZİTE GRİP GİBİ BULAŞICI
Paylaş:

AFP

İngiliz araştırmacıların yaptığı son çalışmalar, obezlik yapan virüsün, öksürük, kirli eller ve hapşurma ile geçtiğini ortaya koydu. Obezitenin de nezle gibi bulaştığını ve virüs bulaşan kişilerin yağ hücrelerini ikiye katlandığını ifade eden bilim adamları, ishal, öksürük ve boğaz enfeksiyonlarına sebep olan AD-36 adı verilen virüsün, obeziteye de sebep olduğunu belirtti.

Dünyayı giderek saran obezite sorunun sadece yanlış beslenme ve genlerden kaynaklanmadığını, AD-36 virüsünün büyük tehlike olduğunu söyleyen araştırmacılar, solunum yoluyla bile bulaşabilen virüsün bulaştığı zaman kişide yağ hücrelerini çoğalttığını ve ani şimanlığa sebep olduğunu belirtti. İngiliz basınında yetişkin İngilizlerin 3’te birinin 3 yıl içinde obesitenin pençesinde olacağın uyarıları yapılırken, İngiltere’nin obezite konusunda Amerika’yı geçeceği iddia edildi.

Son araştırmalar, şişmanlığın yılda 9 bin kişinin ölümüne sebep olduğunu ve Ulusal Sağlık Servisi’ne (NHS) 1 milyar sterline mal olduğunu gösteriyor.