Obez olma olasılığı artıyor

Obezlerle arkadaşlı ederken çok dikkat etmelisiniz.

Obez olma olasılığı artıyor
Obezlerle arkadaşlı ederken çok dikkat etmelisiniz. Haber3Obezitenin, ABD, Avustralya, İngiltere gibi ülkelerde sık görüldüğünü, Türkiye'nin de risk altında olduğunu belirten Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaya Yorgancı, , “Ülkemizde 2 milyondan fazla morbid obez bireyin olduğu düşünülmektedir. Sağlık Bakanlığının obeziteyi bir sorun olarak tespit etmesi ve değişik kampanyalarla obezitenin önüne geçmeye çalışması doğru bir yaklaşımdır” dedi. Yorgancı, Türkiye'de obezitenin kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görüldüğünü ifade ederek, “Ülkemizde karbonhidrat ve yağ içeriği zengin yemeklerin yenmesi belki de daha ön planda bir sorundur” diye konuştu. Yemek alışkanlıklarının da obezitede etkili olduğunu dile getiren Yorgancı, Adana yöresinde obezite oranının yüzde 40'ların üzerinde iken İzmir ve yöresinde bu oranın yüzde 10, Kayseri'de yüzde 12, Trabzon'da yüzde 23 civarında olduğunu söyledi. Yorgancı, ailede tek bir bireyin obez olmasının o ailede diğer bir bireyin de obez olma olasılığını yaklaşık iki kat arttırdığına dikkati çekerek, “ABD'de 32 yıllık izleme dayalı araştırmada, obez kimselerle arkadaş olan bireylerin, gelecekte obez olma olasılığının ciddi bir şekilde arttığını ortaya konmuştur” dedi. “MİDE KELEPÇESİ SORUNLU BİR AMELİYATTIR” Mide kelepçesinin sık uygulanan, ancak sorunlu bir ameliyat olduğuna işaret eden Yorgancı, “Bu ameliyatlardan sonra yüzde 10-25 oranında kelepçenin çıkarılmasını gerektirecek sorunlar yaşanabiliyor. Bu nedenle hastanın ameliyat öncesi iyi değerlendirilmesi, deneyimli bir ekip tarafından bu ameliyatın planlanması son derece önem taşıyor” diye konuştu. A.A
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al