OBEZ KADINLAR DİKKAT

OBEZ KADINLAR DİKKAT

AFP

Obez kadınların normal kilolu kadınlara göre 4 kat fazla plansız gebelikle karşı karşıya kaldığı bildirildi.


Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsünden (Inserm) Nathalie Bajos ve ekibinin yaptığı araştırma, kadınların bedeni ve kilosu konusundaki sosyal baskının güçlü olduğunu, obez kadınların ise iki kat güçlük çektiğini ortaya koydu.

İngiliz Tıp Dergisi'nde (BMJ) yayımlanan araştırmada, 4 kat fazla plansız gebelikle karşı karşıya kalan obez kadınlarda kürtaj oranının fazla olduğu ve jinekolog tarafından daha özensiz takip edildikleri belirtildi.

Jinekoloğa giden obez kadınların, normal kilolulardan daha az sıklıkla doğum kontrol hapı kullandığını belirten bilim adamları, doktorların obez kadınlara hap yazma konusunda tereddüt ettiğini ancak Dünya Sağlık Örgütüne göre hapların yararının risklerinden fazla olduğunu vurguladı.

Fransa'da 18-65 yaşında 10 binden fazla obez, aşırı kilolu, normal kilolu kadın ve erkeğin katıldığı, cinsellik ve kiloyu konu alan araştırma, obez kadınların yüzde 29'unun, normal kadınların yüzde 12'sinin cinselliği önemli bulmadığını da gösterdi.

Araştırmada, obez kadınların obez erkeklere göre daha zor eş bulduğu, 18-29 yaş arasındaki obez kadınların eş bulmak için normal kadınlardan yaklaşık 5 kat fazla internete başvurduğu belirtildi.

Obez kadınların, obez erkeklerin tersine çoğunlukla obez eş buldukları da görüldü.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al