Obama'dan beyin araştırmasına büyük katkı

Obama yönetimi “beyin” araştırmasına katılım için paydaşlar istihdam ediyor.

Obama'dan beyin araştırmasına büyük katkı

Obama yönetimi “beyin” araştırmasına katılım için paydaşlar istihdam ediyor.

obamabeyinObama Yönetiminin Başkan’ın 2013’te başlattığı Beyin Araştırması ile ilgili ortak hedeflerini gerçekleştirmeye yardımcı olmak amacıyla üniversiteleri, vakıfları, işletmeleri ve birkaç yeni devlet kurumunu bir araya getirdiğini bildirdi. Yönetim 2015 yılı için katılım gösteren tüm kurumlardan 200 milyon dolar talep etti. Araştırmanın bir parçası olan Ulusal Sağlık Enstitüsü 12 yıllık program için toplamda 4,5 milyar dolar teklif etti.  New York Times (10/1, Gorman, Abonelik yayın)

Araştırmaya ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ve İstihbarat İleri Araştırma Proje Hareketi (IARPA)’nin yanısıra, Google, General Electric, optik ve diğer teknolojilerle ilgili şirketler, The Simons vakfı ve birkaç üniversite de dahil oldu.
  
Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün beyin araştırma projesi için de yer alan 58 proje için toplamda 46 milyon dolar hibe ettiğini bildirdi. Ulusal Sağlık Enstitüsü bu girişimiyle beyin fonksiyonu üzerinde çalışan bilim adamlarına destek olduğu kadar tekil nöronlar ve bölgesel beyin aktivitesi üzerinde çalışanlara da yardımcı olmayı umuyor. Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü yöneticisi Thomas Insel, kalp ve böbrek hakkında, beyinde bir parça listesine bile sahip olmadığımızı söyledi. Ulusal Sağlık Enstitüsü yöneticisi Dr. Francis Collins de hibelerin açıklandığı Ulusal Basın Klubu toplantısında yaptığı konuşmada “Bu başlangıç uzun bir yolculuğun ilk adımdır.” dedi. Washington Post(9/30, Nutt) 

 NBC News( 9/30,Fox) başlangıç hibesi olan 46 milyon doların beynin keşfi için sadece bir “ön ödeme” olduğunu belirtti. Dr. Collins açıklamasında “Beyin sizin kim olduğunuzu yapan etkendir, bizler nasıl çalıştığını bildiğimizi sanıyoruz, ama bilmiyoruz, dedi. NBC ayrıca Başkan Obama’nın Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne bu yılın sona kadar bir plan oluşturmaları için süre verdiğini ve bütçe sıkıntısına rağmen Senato’nun da özel fon tahsis etmesini sağladığını belirtti. 
 
Los Angeles Times(9/30, Healy)  Dr. Collins’in şu açıklamalarına yer verdi ;  “İnceleme yapmayı mümkün kılan mevcut teknolojiler ile bizim beyin araştırması için yapmak istediklerimiz arasında büyük bir uçurum var. Bu ilk ödenekler, beyni kavramamızdaki bir sonraki aşamayı gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğumuz, gelişmekte olan alet ve teknolojilere odaklanan 12 yıllık bilimsel planın bir parçasıdır.”

Wall Street Journal(9/30, Burton, Abonelik yayın)   araştırmanın birkaç hedefi üzerine bildirimde bulundu.

APA

ÇEVİRİ: Zeynep GÜÇLÜCAN

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Covid-19 salgını ile birlikte dijital sağlık okuryazarlığının gündeme geldiğini vurgulayan uzmanlar, gerek bilgi algılanmasında gerekse dijital ortaml
  • Neden maraton koşucuları daha iyi CEO oluyorlar?
  • Çok kabus görenler aslında şanslıymış! Gece kabus görmek, gündüz korkularla başa çıkmakta faydalı olabilir.
  • Başınıza ağrı mı saplandı, kaslarınızda gerilme mi var, sinirleriniz mi bozuldu, sindirim sıkıntısı mı çekiyorsunuz, yorgun mu hissediyorsunuz? Doğru
  • Yasın Beş Evresi Teorisi Nedir? 'Yasın beş evresi teorisi' nasıl gelişti, hangi alanlara uyarlandı? İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme...
  • Doğru kişiyi bulmak ve âşık olmak istiyorsanız Aşkın Kuralları kitabındaki önerilere bir göz atın...
  • Randevu Al