O test artık korkutmayacak

İngiltere’de fetüsün Down Sendromu olup olmadığını tespit edebilen bir kan testinin Londra’daki Great Olmond Street Çocuk Hastanesi’nde denenmeye başlandığı açıklandı.

O test artık korkutmayacak

İngiltere’de fetüsün Down Sendromu olup olmadığını tespit edebilen bir kan testinin Londra’daki Great Olmond Street Çocuk Hastanesi’nde denenmeye başlandığı açıklandı.

otestDaha önce plasentadan örnek alınarak yapılan Down Sendromu testi hem anne adaylarına büyük rahatsızlık veriyor, hem de düşüklere neden olabiliyordu. Yeni yöntemde ise anneden alınan kan örneğindeki fetal hücreler laboratuvar ortamında çoğaltılarak bebeğin genetik yapısı inceleniyor.

İNGİLTERE'DE TÜM HASTANELERDE UYGULANACAK

Doktorlar yeni test yönteminin hem çok daha basit hem de daha etkili olacağını düşündüklerini ve yakın zamanda ülke çapındaki devlet hastanelerinde tüm hamile kadınlara bu testi uygulamayı umduklarını söyledi. Great Olmond Street Çocuk Hastanesi’indeki denemeleri yürüten Profesör Lyn Chitty konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında “Bu yeni yöntem sayesinde rahatsız edici Down Sendromu testlerinin daha nadir uygulanacağını umuyoruz. Ayrıca yeni kan testi yöntemi sayesinde Down Sendromu’nu erken tespit etme konusundaki başarımızın da artacağına inanıyoruz” dedi. Şu anda tüm Avrupa’da özel kliniklerde yapılan bu yeni test yöntemi Türkiye’de de belli merkezlerde uygulanıyor. BİRCE BORA / LONDRA
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • İntiharı önlemede psikolojik d
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Erkeklerin hoşlanma belirtileri Nelerdir; Erkekler bir kadından hoşlandığında neler yapar, nelerden uzak durur, karşı tarafa nasıl aşk sinyalleri gönd
  • Randevu Al