O telefonların sırrı 37 yıl sonra çözüldü

Fransa'da sahile vuran Garfield telefonların sırrı 37 yıl sonra çözüldü.

O telefonların sırrı 37 yıl sonra çözüldü

Fransa'nın Brittany bölgesindeki Iroise kıyılarında yaşayan halk, sonunda 1980'li yıllardan bu yana sahile vuran Garfield telefonların sırrını çözdü. 1980'li yıllardan bu yana, sahillerdeki çöplerle mücadele eden gruplar, çizgi kahraman Garfield şeklindeki telefonlara ait parçaları topluyordu.

Ancak şimdi sorunun kaynağı olan kayıp bir gemi konteyneri bulundu. Hatta geçen yıl, kirlilkle mücadele örgütü Ar Vilantsou, Garfield telefonları Finistere bölgesindeki sahillere vuran plastik çöplerin simgesi haline getirmişti.

Bir zamanlar, evlerde kullanılan gözde bir cihaz olan Garfield şeklindeki ev telefonlarında, ahize kaldırıldığında kahramanın gözleri açılıyordu. Kolleksiyoncular internet üzerinden bu telefonları hala alıp satıyor.

Sahili temizleyen ekipler, uzun süredir Garfield telefonların bir yük gemisinden düşen konteynerden geldiğinden şüpheleniyordu. Ancak bu konteyner hiç bulunamamıştı. Ancak yeni kampanyanın getirdiği medya ilgisi, bir çiftçinin dikkatini çekti ve bu telefonları ilk olarak 1980'li yıllardayaşanan bir fırtına sırasında gördüğünü hatırladı.

Çiftçi, sadece gel-gitin izin verdiği saatlerde ulaşabilen bir deniz mağarasındaki konteynerin yerini de biliyordu.  Çifçti, kampanyayı duyuran Franceinfo'ya yaptığı açıklamada "Bölgeyi gerçekten iyi bilmeniz gerekiyor. Bir yarıkta konteyneri bulduk. Açılmıştı. İçindeki birçok şey gitmişti ama telefonlar vardı." dedi.

Daha sonra Ar Viltansou örgütü üyeleri, gazetecilerle birlikte bölgeye gitti ve Garfield telefonların kaynağı bulundu.

HÜRRİYET

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Avusturya asıllı Amerikalı psikiyatrist, nörolog, fizyolog, davranış biyoloğu, biyokimyager Eric Richard Kandel, Ağustos ayının sonunda emekli oluyor.
  • Uzay Ortamının Psikolojiye Etkilerini Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç yazdı...
  • İnsanı hakikate götüren yolculukta deney ve gözlemin birinci aşama olduğunu belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Hakikate götüren yolculukt
  • ‘Can dostlarının’ evlerinde besledikleri hayvanlar olduğunu düşünen insanlar, uçak yolculuğunda onlarla birlikte olmak isterler.
  • Prof. Dr. Yunus ÇENGEL, emflasyon, para, fiyat artışları, satın alma gücünü ve arz talep dengesini değerlendirdi....
  • Pandemi sürecinde psikolojik desteğin öneminin anlaşıldığına dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Dr. Yıldız Burkovik, psikologlar olarak bu dönemde hem
  • Randevu Al