Deprem Travma Psikolojisi

NPİSTANBUL'da EEG VE fMRI aynı anda

NPİSTANBUL'da EEG VE fMRI  aynı anda

NPİstanbul'da EEG VE fMRI aynı anda


Şaban Özdemir (NP GRUP)

NPGRUP, bünyesindeki doktor ve psikologlarla birlikte sürdürdüğü bilimsel eğitim toplantılarından birini daha bugün gerçekleştirdi.

 


Bazı hastalar ile bu kişilerin tedavi süreçlerinin tıp dünyasındaki gelişmeler paralelinde tartışılıp, konuşulduğu toplantıda NPİSTANBUL Hastanesi Biyomedikal sorumlusu Ali Bayram, fMRI, PET ve SPECT modalite çekim yöntemleri konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Beynin çalışan bölgelerinin ayrıntılı görüntülenmesi amacıyla EEG ve fMRI'ı birlikte kullandıklarını belirten Bayram, konuya ilişkin geniş bilgi verdi. Bayram, TÜBİTAK destekli projeleri kapsamında EEG ve fMRI'ı aynı anda kullanabildiklerini böylelikle her iki çekim yönteminin verdiği bilgileri birleştirerek beynin çalışması hakkında daha geniş bilgiye sahip olunduğunu söyledi.


NPİSTANBUL Hastenesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ ile çok sayıda uzman doktor ve psikoloğun da hazır bulunduğu toplantıda uzman Dr. Sema Targıt Akbaşak da hastaların EEG'lerine ilişkin bir sunum yaptı.

EEG NEDİR?


EEG, beyindeki sinir hücreleri tarafından hem uyanıklık, hem de uyku halindeyken üretilen elektriksel faaliyetin beyin dalgaları halinde gösterilmesidir. Beynin normal elektriksel faaliyeti başta epilepsi(sara
hastalığı) olmak üzere pek çok durumda bozulur. EEG'yi oluşturan beyin dalgalarının değerlendirilmesi ile bu bozukluğun yeri ve şekli hakkında bilgi edinilir. Beynin elektriksel faaliyeti, hastanın saçlı derisi üzerine yerleştirilen küçük metal elektrodlar aracılığıyla EEG cihazına iletilir ve veriler ortalama 20 dakika süreyle bilgisayara kaydedilir.

FONKSİYONEL MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME TEKNİĞİ (FMRI) NEDİR?

FMRI fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme anlamına gelir. MR cihazında özel bir çekim yöntemi uygulanarak beyinin 3 boyutlu aktif bölgelerinin tespiti için kullanılır. fMRI aktif beyin bölgelerini tespit ederken elektriksek sinyaller yerine kan akımının hızı ve kandaki oksijen yoğunluğu bilgileri kullanır.

MR cihazı yüksek bir manyetik alana sahip olduğu için kalp pili olan hastalar için risklidir. Cihaza girmeden önce metal objelerinizi çıkarmanız istenir. EEG elektrotları ve kabloları metal olduğu için, MR cihazı içerisinde sadece MR'a uyumlu EEG cihazları kullanılabilmektedir.

EEG ve fMRI sonuçlarının birlikte değerlendirilebilmesi için ileri analiz yöntemlerine ihtiyaç duyulur. Tüm dünyada bu alanda yoğun akademik çalışmalar devam etmektedir.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi ve Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde bölgedeki okullarda görevli rehber öğretmenlere özel ö
  • Üsküdar Üniversitesi ve NP Sağlık Grubu’ndan depremzedelere psikolojik destek.
  • Sinirbilim alanında küresel ölçekte seçkin bilim insanlarının yer aldığı Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therape
  • Psikiyatri Bilimleri ve Araştırmaları Derneği tarafından düzenlenen “7. Psikiyatri Zirvesi ve 14. Anksiyete Kongresi” 5 – 8 Kasım 2022 tarihleri arası
  • NPİSTANBUL Hastanesi’nin de içinde yer aldığı NP Sağlık Grubu çatısı altında 1999 yılından bu yana EEG Teknisyeni olarak görev yapan ve geçtiğimiz gün
  • Psikiyatrist, yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan, resmi YouTube hesabında yer verdiği içerikleriyle de milyonlarca kişiye ulaşıyor.
  • Randevu Al