NPİSTANBUL'da EEG VE fMRI aynı anda

NPİSTANBUL'da EEG VE fMRI  aynı anda

NPİstanbul'da EEG VE fMRI aynı anda


Şaban Özdemir (NP GRUP)

NPGRUP, bünyesindeki doktor ve psikologlarla birlikte sürdürdüğü bilimsel eğitim toplantılarından birini daha bugün gerçekleştirdi.

 


Bazı hastalar ile bu kişilerin tedavi süreçlerinin tıp dünyasındaki gelişmeler paralelinde tartışılıp, konuşulduğu toplantıda NPİSTANBUL Hastanesi Biyomedikal sorumlusu Ali Bayram, fMRI, PET ve SPECT modalite çekim yöntemleri konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Beynin çalışan bölgelerinin ayrıntılı görüntülenmesi amacıyla EEG ve fMRI'ı birlikte kullandıklarını belirten Bayram, konuya ilişkin geniş bilgi verdi. Bayram, TÜBİTAK destekli projeleri kapsamında EEG ve fMRI'ı aynı anda kullanabildiklerini böylelikle her iki çekim yönteminin verdiği bilgileri birleştirerek beynin çalışması hakkında daha geniş bilgiye sahip olunduğunu söyledi.


NPİSTANBUL Hastenesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ ile çok sayıda uzman doktor ve psikoloğun da hazır bulunduğu toplantıda uzman Dr. Sema Targıt Akbaşak da hastaların EEG'lerine ilişkin bir sunum yaptı.

EEG NEDİR?


EEG, beyindeki sinir hücreleri tarafından hem uyanıklık, hem de uyku halindeyken üretilen elektriksel faaliyetin beyin dalgaları halinde gösterilmesidir. Beynin normal elektriksel faaliyeti başta epilepsi(sara
hastalığı) olmak üzere pek çok durumda bozulur. EEG'yi oluşturan beyin dalgalarının değerlendirilmesi ile bu bozukluğun yeri ve şekli hakkında bilgi edinilir. Beynin elektriksel faaliyeti, hastanın saçlı derisi üzerine yerleştirilen küçük metal elektrodlar aracılığıyla EEG cihazına iletilir ve veriler ortalama 20 dakika süreyle bilgisayara kaydedilir.

FONKSİYONEL MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME TEKNİĞİ (FMRI) NEDİR?

FMRI fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme anlamına gelir. MR cihazında özel bir çekim yöntemi uygulanarak beyinin 3 boyutlu aktif bölgelerinin tespiti için kullanılır. fMRI aktif beyin bölgelerini tespit ederken elektriksek sinyaller yerine kan akımının hızı ve kandaki oksijen yoğunluğu bilgileri kullanır.

MR cihazı yüksek bir manyetik alana sahip olduğu için kalp pili olan hastalar için risklidir. Cihaza girmeden önce metal objelerinizi çıkarmanız istenir. EEG elektrotları ve kabloları metal olduğu için, MR cihazı içerisinde sadece MR'a uyumlu EEG cihazları kullanılabilmektedir.

EEG ve fMRI sonuçlarının birlikte değerlendirilebilmesi için ileri analiz yöntemlerine ihtiyaç duyulur. Tüm dünyada bu alanda yoğun akademik çalışmalar devam etmektedir.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Davranış Bilimleri, Sağlık, Sinir Bilim, Dijital Sağlık, Yapay Zeka, Giyilebilir Teknolojiler, Siber Güvenlik, Adli Bilimler ve Kişiselleştirilmiş Tıp
  • Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, Dünya Biyolojik Psikiyatri Federasyonu Anksiyete Bozuklukları Tedavi Kılavuzu çalışma grubunda yer alacak.
  • COVİD-19 mücadelesinin kahramanları NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde anıldı.
  • Prof. Dr. Eli Somer, “Uyumsuz Hayal Kurma Fenomeni”ni anlattı. Uyumsuz hayal kurma, sürükleyici bir kişilik özelliğidir. Yalnız bireyler kendi hayali
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, CoronaVac aşısının ikinci dozunu NPİSTANB
  • Vefatıyla tüm Türkiye’yi adeta yasa boğan psikoloji alanının duayen ismi Doğan Cüceloğlu’nun beklenmedik kaybı herkes kadar Kurucu Rektörümüz Prof. Dr
  • Randevu Al