NPGRUP'tan engellilere destek olacak çalışma

NPGRUP'tan engellilere destek olacak çalışma

NPGrup'tan engellilere destek olacak çalışma

 

 

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Toplumun hemen her kesiminde ihmal edilen işitme ve konuşma engellileri düşünen NPGRUP, onları daha iyi anlamak ve sorunlarına çözüm üretmek amacıyla uzmanlarına "İŞARET DİLİ" eğitimi aldırıyor.

 NPGRUP'DAN ANLAMLI BİR ÇALIŞMA

NPGRUP ve Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu, toplumun hep ihmal edilen kişileri için bir araya geldi. 3 milyon kişi olduğu belirtilen işitme ve konuşma engellilerin de artık psikolojik sorunlarını çözme konusunda kendilerine yardımcı olabilecek uzmanları olacak.

NPGRUP bünyesinde bulunan doktor ve psikologlar Federasyon Başkanı Ercüment Tanrıverdi'den İşaret dili eğitimi alacak. Uzmanlar böylece işitme ve konuşma engelli bir kişiyi çok rahat anlayabilecek, sorunlarına çözüm üretecek ona rehberlik edebilecek.

NPGRUP'un haftalık rutin olarak düzenlendiği bilimsel eğitim toplantılarının bu haftaki konusu işitme ve konuşma engellileri daha iyi anlama, konuğu ise Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu Başkanı Ercüment Tanrıverdi'idi.

Federasyon olarak NP uzmanlarına çalışmaları ve engellilerin hayatta karşılaştığı zorluklar konusunda bilgi veren Tanrıverdi, engellilere yönelik eğitim alanında kanun çıkmasına rağmen uygulamada sıkıntılar yaşandığını söyledi. Eğitimde bu alanda bir boşluğun olduğunun altını çizen Tanrıverdi, bu engelin erken teşhisinde ülkemizde sorunlar yaşandığını da kaydetti.

AİLELER GERÇEĞİ KABUL ETMİYOR

İşitme ve konuşma engellilerin ailelerine yönelik eleştirilerde bulunan Ercüment Tanrıverdi, işitme ve konuşma engelli bir çocuğun 7 yaşına kadar sıfır bilgiyle geldiğine vurgu yaptı. Ailelerin gerçeği kabul etmeyerek işaret dili eğitimine sıcak bakmadıklarını ifade eden Tanrıverdi, "Benim çocuğum konuşsun, duysun istiyorlar, gerçeği kabul etmiyorlar aslında yanlış yapıyorlar" dedi..

NPGRUP uzmanlarına yönelik İşaret dili eğitimine önümüzdeki günlerde başlanacak.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi de aşılama çalışmaları kapsamında aşılama hizmeti vermeye devam ediyor. Aşılamanın başladığı 21 Ocak
  • Dünyanın en büyük ve en prestijli sağlık akreditörü olan JCI (Joint Commission International) denetimini dördüncü kez başarıyla tamamlayan Üsküdar Üni
  • COVİD-19 mücadelesinin kahramanları NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde anıldı.
  • Prof. Dr. Eli Somer, “Uyumsuz Hayal Kurma Fenomeni”ni anlattı. Uyumsuz hayal kurma, sürükleyici bir kişilik özelliğidir. Yalnız bireyler kendi hayali
  • NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, Tıp Bayramı Haftası’nda İBB ekiplerini ağırladı.
  • Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, CoronaVac aşısının ikinci dozunu NPİSTANB
  • Randevu Al