NPGRUP'tan engellilere destek olacak çalışma

NPGRUP'tan engellilere destek olacak çalışma

NPGrup'tan engellilere destek olacak çalışma

 

 

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Toplumun hemen her kesiminde ihmal edilen işitme ve konuşma engellileri düşünen NPGRUP, onları daha iyi anlamak ve sorunlarına çözüm üretmek amacıyla uzmanlarına "İŞARET DİLİ" eğitimi aldırıyor.

 NPGRUP'DAN ANLAMLI BİR ÇALIŞMA

NPGRUP ve Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu, toplumun hep ihmal edilen kişileri için bir araya geldi. 3 milyon kişi olduğu belirtilen işitme ve konuşma engellilerin de artık psikolojik sorunlarını çözme konusunda kendilerine yardımcı olabilecek uzmanları olacak.

NPGRUP bünyesinde bulunan doktor ve psikologlar Federasyon Başkanı Ercüment Tanrıverdi'den İşaret dili eğitimi alacak. Uzmanlar böylece işitme ve konuşma engelli bir kişiyi çok rahat anlayabilecek, sorunlarına çözüm üretecek ona rehberlik edebilecek.

NPGRUP'un haftalık rutin olarak düzenlendiği bilimsel eğitim toplantılarının bu haftaki konusu işitme ve konuşma engellileri daha iyi anlama, konuğu ise Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu Başkanı Ercüment Tanrıverdi'idi.

Federasyon olarak NP uzmanlarına çalışmaları ve engellilerin hayatta karşılaştığı zorluklar konusunda bilgi veren Tanrıverdi, engellilere yönelik eğitim alanında kanun çıkmasına rağmen uygulamada sıkıntılar yaşandığını söyledi. Eğitimde bu alanda bir boşluğun olduğunun altını çizen Tanrıverdi, bu engelin erken teşhisinde ülkemizde sorunlar yaşandığını da kaydetti.

AİLELER GERÇEĞİ KABUL ETMİYOR

İşitme ve konuşma engellilerin ailelerine yönelik eleştirilerde bulunan Ercüment Tanrıverdi, işitme ve konuşma engelli bir çocuğun 7 yaşına kadar sıfır bilgiyle geldiğine vurgu yaptı. Ailelerin gerçeği kabul etmeyerek işaret dili eğitimine sıcak bakmadıklarını ifade eden Tanrıverdi, "Benim çocuğum konuşsun, duysun istiyorlar, gerçeği kabul etmiyorlar aslında yanlış yapıyorlar" dedi..

NPGRUP uzmanlarına yönelik İşaret dili eğitimine önümüzdeki günlerde başlanacak.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Sinirbilim alanında küresel ölçekte seçkin bilim insanlarının yer aldığı Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therape
  • Psikiyatri Bilimleri ve Araştırmaları Derneği tarafından düzenlenen “7. Psikiyatri Zirvesi ve 14. Anksiyete Kongresi” 5 – 8 Kasım 2022 tarihleri arası
  • NPİSTANBUL Hastanesi’nin de içinde yer aldığı NP Sağlık Grubu çatısı altında 1999 yılından bu yana EEG Teknisyeni olarak görev yapan ve geçtiğimiz gün
  • Psikiyatrist, yazar Prof. Dr. Nevzat Tarhan, resmi YouTube hesabında yer verdiği içerikleriyle de milyonlarca kişiye ulaşıyor.
  • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, uzman kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor.
  • Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi ailesinin bayramlaşma geleneği bozulmadı. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektör Prof. Dr. Nevzat Tarha
  • Randevu Al