NÖTR CİNSİYETLİ ÇOCUKLAR

NÖTR CİNSİYETLİ ÇOCUKLAR

Milliyet

Ebeveynler arasında yeni moda “nötr cinsiyetli” çocuklar yetiştirmek..Özgürlükçü aileler bu tutumu sergiliyor.

 


Özgürlükçü aileler, çocuklarının kendi tercihleriyle, toplumsal kısıtlamalardan bağımsız, özgüveni yüksek, özgür bireyler olarak yetişmelerini istiyor ve onları her türlü toplumsal cinsiyet baskısından uzak tutuyorlar.

İngiltere’de yaşayan Lisa-Marie Taylor (40), oğlu Sammy’i (11) nötr cinsiyetli yetiştiriyor. Sammy’nin hem oyuncak bebekleri, peri kıyafetleri, hem de araba ve uçakları var. Sammy, saçlarını istediği kadar uzatmakta da özgür. 

Ev işlerinde ailesine yardımcı olan Sammy aynı zamanda dikiş de yapıyor. Kızlarının Barbi bebeklere dönüşmelerini, oğullarının şiddete eğilimli olmamalarını istemeyen birçok anne baba, çocuklarına prenseslerin, prens tarafından kurtarılmadığı alternatif masallar anlatıp, onları şiddet içeren çizgi filmlerden ve sporlardan uzak tutuyor.

Anneler oğullarına ev işi yaptırırken, babalar kızlarının önünde ağlıyor, onlara cinsiyet ayrımcılığına boyun eğmek zorunda olmadıklarını anlatıyor.

 

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al