NİKÂHI BOZMAK İSTİYORLAR

NİKÂHI BOZMAK İSTİYORLAR

HABER7-Şaban Özdemir (NPGRUP)

Prof. Dr.  Tarhan son dönemlerde tırmanan terör eylemlerinin psikolojik değerlendirmesini yaptı.

 


Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Kürt ırkçıları şiddet yoluyla ayrılmak istiyor, Türk ırkçıları oyuna geliyor ve reflektif bir reaksiyonla Kürt toplumu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin nikahını bozmaya çalışıyorlar” dedi…

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Nevzat Tarhan Haber7’deki köşesinde;

Bildiğimiz gibi geçtiğimiz günlerde Kuzey ve Güney Sudan halkoylaması ile ayrıldılar. Sudan yönetimi sosyal krizi yönetemedi. Sonuç bölünmek oldu.

Kürt ırkçıları şiddet yoluyla ayrılmak istiyor, Türk ırkçıları oyuna geliyor ve reflektif bir reaksiyonla Kürt toplumu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin nikahını bozmaya çalışıyorlar.

PKK’nın Sudan’ı örnek aldığını düşünüyorum. Bildiğimiz gibi geçtiğimiz günlerde Kuzey ve Güney Sudan halkoylaması ile ayrıldılar. Sudan yönetimi sosyal krizi yönetemedi. Sonuç bölünmek oldu.

Evliliklerde çift terapisi uygulanırken iyi niyetli olmayan, eşini aldatan ve gerçekte boşanmak isteyen taraf şu sözü karşıya söyletmek ister “Birlikte yapamıyoruz o halde ayrılalım”.

Bu söylemin toplum psikolojisinde de karşılığı var.

“Bölünme veya ayrılma isteyen taraf tam barış ve uzlaşma olacağı zaman ihtilaf çıkaracak bir konu bulur, karşı tarafı öfkelendirir. Karşı taraf eğer olgun değilse ilkel ve reflektif tepki verirse ayrılma gerçekleşir.”

Benzer şeyleri yaşıyoruz.

YAZININ TAMAMINI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al