NEYİ ETKİLEMİYOR Kİ?

NEYİ ETKİLEMİYOR Kİ?

Hürriyet Aile

Sağlıklı dişler elde etmenin tek yolu düzenli fırçalamak değildir; beslenmemiz de büyük önem taşır.

 


Diş sağlığı bozuk kişiler kötü bir görüntüye sahip olmakla kalmıyor aynı zamanda yiyecekleri yeterli çiğneyemediklerinden mide ve barsak hastalıklarına da kolay yakalanabiliyorlar. Bu sebeple sağlıklı dişler için neler yapılması gerektiği konusunda Diyetisyen Canan Aksoy birtakım önerilerde bulundu.

- Anne karnından başlayarak diş sağlığını koruma da en önemli mineral kalsiyumdur. Süt, yoğurt, peynir, kefir ve koyu yeşil yapraklı sebzeler kalsiyumdan zengindir.

-0-3 yaşta yeterli flor alımının olmasının gelecekte oluşacak diş çürümelerini önlediğini ispatlayan yayınlar bulunmaktadır. Flor alımı suyla gerçekleşmektedir, bu dönemde yeterli alınan flor dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktadır.

- Anne karnından başlayarak yeterli D vitamini alımının diş yapısını güçlendirdiğini biliyoruz. D vitaminin en önemli kaynağı güneştir. Her gün yarım saat açık havada olmaya gayret edin.

- Fosfor, diş gelişimi sırasında dişlerin yapısında önemli rol oynayan bir başka mineraldir. Proteinden yüksek gıdalar genelde fosfordan da yüksektir. Günlük beslenmenizde protein alımınız ( et-tavuk-balık-süt ürünler- kurubaklagiller ) yeterliyse yeterli fosforu da alıyorsunuz demektir.

- Gazlı içecekler, dişleri aşındırır. Bu yüzden gazoz, meyve suları, soda gibi içeceklerden uzak durmaya çalışın.

- Çay- kahve gibi renkli içecekler diş yapısının sararmasına sebep olur,bu da estetik olarak hoş bir görüntü yaratmaz , çay –kahve tüketiminize dikkat edin.

- Elma, havuç, ayva gibi sert besinlerin ısırılarak yenmesi diş etlerini güçlendirdiği gibi dişlerin
mekanik temizlenmesini de sağlar. Bu tarz meyveleri ısırarak yemeye özen gösterin.

- Yemeklerden sonra su içmeye çalışın. Besinlerin renklerinin diş minelerinize geçişini azaltır.

- Ağız ve diş sağlığı için günde 2 kere dişlerinizi mutlaka fırçalayın.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al