Deprem Travma Psikolojisi

NEYİ ETKİLEMİYOR Kİ?

NEYİ ETKİLEMİYOR Kİ?

Hürriyet Aile

Sağlıklı dişler elde etmenin tek yolu düzenli fırçalamak değildir; beslenmemiz de büyük önem taşır.

 


Diş sağlığı bozuk kişiler kötü bir görüntüye sahip olmakla kalmıyor aynı zamanda yiyecekleri yeterli çiğneyemediklerinden mide ve barsak hastalıklarına da kolay yakalanabiliyorlar. Bu sebeple sağlıklı dişler için neler yapılması gerektiği konusunda Diyetisyen Canan Aksoy birtakım önerilerde bulundu.

- Anne karnından başlayarak diş sağlığını koruma da en önemli mineral kalsiyumdur. Süt, yoğurt, peynir, kefir ve koyu yeşil yapraklı sebzeler kalsiyumdan zengindir.

-0-3 yaşta yeterli flor alımının olmasının gelecekte oluşacak diş çürümelerini önlediğini ispatlayan yayınlar bulunmaktadır. Flor alımı suyla gerçekleşmektedir, bu dönemde yeterli alınan flor dişlerin çürüğe karşı direncini artırmaktadır.

- Anne karnından başlayarak yeterli D vitamini alımının diş yapısını güçlendirdiğini biliyoruz. D vitaminin en önemli kaynağı güneştir. Her gün yarım saat açık havada olmaya gayret edin.

- Fosfor, diş gelişimi sırasında dişlerin yapısında önemli rol oynayan bir başka mineraldir. Proteinden yüksek gıdalar genelde fosfordan da yüksektir. Günlük beslenmenizde protein alımınız ( et-tavuk-balık-süt ürünler- kurubaklagiller ) yeterliyse yeterli fosforu da alıyorsunuz demektir.

- Gazlı içecekler, dişleri aşındırır. Bu yüzden gazoz, meyve suları, soda gibi içeceklerden uzak durmaya çalışın.

- Çay- kahve gibi renkli içecekler diş yapısının sararmasına sebep olur,bu da estetik olarak hoş bir görüntü yaratmaz , çay –kahve tüketiminize dikkat edin.

- Elma, havuç, ayva gibi sert besinlerin ısırılarak yenmesi diş etlerini güçlendirdiği gibi dişlerin
mekanik temizlenmesini de sağlar. Bu tarz meyveleri ısırarak yemeye özen gösterin.

- Yemeklerden sonra su içmeye çalışın. Besinlerin renklerinin diş minelerinize geçişini azaltır.

- Ağız ve diş sağlığı için günde 2 kere dişlerinizi mutlaka fırçalayın.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al