NEVZAT TARHAN'DAN EŞCİNSELLİK TARTIŞMALARINA CEVAP

NEVZAT TARHAN'DAN EŞCİNSELLİK TARTIŞMALARINA CEVAP
Paylaş:

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Aileden Sorumlu Devlet bakanı Selma Aliye Kavaf'ın "Eşcinsellik hastalıktır" açıklamasının ardından gerçekleşen tartışma ve TPD'nin açıklamasına bu akşam Uğur Canbolat'ın ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında cevap veriyor.

Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ın "Eşcinsellik bir hastalıktır" açıklamasının ardından başlayan tartışmalar sürerken, TPD ve CETAD'ın yaptığı "Eşcinsellik hastalık değildir" açıklamasına İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı'ndan cevap geldi. TDP ve CETAD'ın "Eşcinsellik biseksüellik ve heteroseksüellik gibi insanda tanımlanan üç yönelimden biridir. Her şeyden önce bir hastalık değil yönelim farklılığıdır. Eşcinselliğin bir hastalık olduğu yaklaşımı 40 yıl önce terk edilmiş ve psikiyatrik hastalık tanı listelerinden çıkarılmıştır " şeklindeki ortak basın açıklamasına Prof. Tarhan İyi bak Kendine'de cevap veriyor.    

"Eşcinsellik  insanda doğal olarak var olan bir yönelim değildir.Sosyal öğrenme ile ve yanlış eğitimle gelişmiş bir durumdur. Biyolojik doğaya uymayan bir sapmadır. Heteroseksüelliğin geni vardır ancak eşcinselliğin geni yoktur" açıklamasında bulunan Nevzat Tarhan bu konuyu Uğur canbolat'a değerlendirecekler.

Programın ana bölümünde Çocukta Sosyal Fobi'nin nedenleri, nasıl oluştuğu, hangi duygularla beslendiği ve nasıl tedavi edildiğini uzmanlar 'İyi Bak Kendine' programında ele alacaklar. Çocukta Sosyal Fobi nedir? Hangi konularda çekiniklik yaşarlar? Neden etkinliklere katılamazlar? Öğrenilen bir durum gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Çocukta Sosyal Fobi nasıl fark edilir? Eleştirinin olumsuz etkisi nasıl oluşur? Baskı ile Sosyal Fobi giderilir mi? Eşlik eden başka hastalıklar var mıdır gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları NPETİLER Polikliniği'nden uzman çocuk Ergen Psikiyatristi Dr. Serdar Alparslan ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri hastanesi'nden Uzman Çocuk Psikologu Aynur Sayım olacaklar.

Çocukta Sosyal Fobi nasıl tedavi edilir? Tedavisinde ilaçla beraber hangi psikoterapi yöntemlerinin kullanıldığı gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.