NEVROTİKLİK FRENLİYOR

NEVROTİKLİK FRENLİYOR

Health News-Çeviri: Ayda Çayır/NP Grup

İtalyan ve İngiliz araştırmacıların çocuklarla ilgili yaptığı bir çalışma,  şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıkardı.

 


Araştırmaya göre, çocukken sinirli, sosyal olarak yalıtılmış, anksiyöz veya nevrotik olmaları genç erkekleri belli bir süre kriminal davranışlara yönelmekten koruyor.
 
Ne var ki bu koruyucu etki süreklilik göstermiyor, 21 yaşından sonra giderek zayıflıyor.

Londra'da 400 erkek üzerinde yapılan çalışmada, katılımcılar üç gruba ayrıldı; genç yaşta suç işleyenler (10-20 yaş aralığında), ileri tarihte suç işleyenler (21 yaş ve üzeri) ve hiç suç işlemeyenler.

Genç yaşta suç işleyenlerle karşılaştırıldığında, ileri tarihte suç işleyen grup 8-10 yaşlarında daha kaygılı, arkadaş edinme oranları daha düşük ve 18 yaş itibariyle cinsel ilişkiye girme olasılıkları daha azdı. Hiç suç işlemeyen grupla karşılaştırıldığında ise, bu kişilerin 12-14 yaş aralığında okul ortamında daha endişeli ve 16 yaş itibariyle oldukça nevrotik oldukları tespit edildi. Çalışma Journal of Youth and Adolescence'de yayınlandı.

NEVROTİKLİK NEDİR?

Temelsiz kıygı, gerilim ve duygusal dengesizlikle tanımlanan bir kişilik özelliği.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al