Nereye bakıyor bu kadınlar

Kadınların birbirlerini erkeklerin kadınları süzdüğünden daha fazla süzdüğü yönündeki inanç bilimsel bir araştırmayla da kanıtlandı.

Nereye bakıyor bu kadınlar

Kadınların birbirlerini erkeklerin kadınları süzdüğünden daha fazla süzdüğü yönündeki inanç bilimsel bir araştırmayla da kanıtlandı.

Araştırmada ayrıca erkeklerin insan fotoğraf ve tablolarında yüze, kadınların ise memelere baktığı belirlendi. Bristol Üniversitesi'nden uzmanlar, deneklerin göz hareketlerini inceleyerek kadınların önlerindeki görsellerin daha az sayıda noktasına baktığını ancak çoğunlukla kadın bedeniyle ilgilendiğini ortaya koydu. Erkeklerin gözleri ise daha fazla hareket ederek görselin tamamını tarıyor ancak odaklandığı nokta yüz oluyor. Araştırmanın bulguları ayrıca bir ilişkisi olan kadınların diğer kadınları süzme eğiliminin daha fazla olduğuna işaret ediyor. PLoS One dergisinde yayımlanan araştırmayı yöneten bilgisayar bilimleri bölümünden doktora öğrencisi Felix Mercer, “Araştırma aynı dünyada yaşamalarına rağmen kadınların bakış açısıyla erkeklerinkinin zaman zaman çok farklı olabileceğini gösteriyor” dedi. Araştırmacılar kadın ve erkeklerin dünyayı farklı algıladığı için farklı şeylere baktığını belirtti. Buna göre kadınlar ilişkilerine yönelik herhangi bir tehdide karşı hassaslaştığı için diğer kadınları süzüyor. Erkekler ise doğrudan göz teması kuruyor çünkü bir tehdit olup olmadığını algılamanın en kolay yolu bu. BBC    
Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Günümüz şartlarında aldatmanın tanımı biraz karıştı. Facebook, internet, sosyal ortamlar ve iş ortamları...
  • Güneşli hava mutlu ediyor. Değişen hava koşulları psikolojimizi etkiliyor. Termometre değerleri psikolojimizi nasıl etkiliyor?
  • Sorumluluk sahibi herkes eko anksiyete yaşayabilir… İşte eko anksiyete belirtileri…
  • Uzman Klinik Psikolog Yıldız Burkovik, çiftlere yapılan bebek ile ilgili baskıların olumsuz yanıtla sonuçlandığını söylüyor.
  • Bu ilişki bitti! Her ne sebeple olursa olsun eski sevgiliniz sizinle romantik bir ilişkiye devam etmek istemiyor. Bunu anlayıp kabul ettikten sonra iy
  • Uzmanlara göre patolojik (takıntılı) aşk, alkolik olmak ya da kumarbazlık gibi hastalık sayılabilecek bir psikolojik problem.
  • Randevu Al