NEOFOBİ ERKEN YAŞLANDIRIYOR

NEOFOBİ ERKEN YAŞLANDIRIYOR
Paylaş:

A.A

Yaşlanmanın da sağlıklı bir şekilde yapılabileceğini biliyor muydunuz? Üretken ve doyumlu bir hayat sürmeniz mümkün.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Özkan,  “Yaşlanma, üretkenlik, sevme, öğrenme kapasitesinin erozyona uğramasıdır. Neofobosi olanlar, yani yenilikten korkanlar öğrenmeye dirençlidir, dolayısıyla  erken yaşlanırlar” dedi.

Prof. Dr. Özkan, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası dolayısıyla yaptığı  açıklamada, yaşlanmanın öncelikle psikolojik olarak kişinin kendini nasıl  hissettiğiyle ilişkili olduğuna dikkati çekti.

“Yaşlanma, üretkenlik, sevme, öğrenme kapasitesinin erozyona  uğramasıdır. Neofobosi olanlar, yani yenilikten korkanlar öğrenmeye dirençlidir,  dolayısıyla erken yaşlanırlar” diyen Özkan, bu kişilerin obsesyona eğilimlerinin  bulunduğunu ve kontrolcü bireyler olduklarını kaydetti.

Özkan, yaşlanmanın da sağlıklı bir şekilde yapılabileceğini belirterek,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toplumumuzdaki yanlış bir kanıya göre yaşlılık dönemi, sosyal hayata  pek dahil olunmayan, genellikle evde vakit geçirilen, sağlık sorunlarıyla dolu ve  yalnız bir süreç olarak algılanmaktadır. Oysa yaşlılık döneminin getirdiği  fiziksel, sosyal ve psikolojik tüm değişikliklere rağmen fiziksel ve psikolojik  sağlığın sürdüğü sosyal açıdan aktif, üretken ve doyumlu bir hayat sürmek  mümkündür. Önemli olan kişinin kaç yaşında olduğu değil, yaşamdan aldığı  hazdır.”