NEDENİ DİSNEY FİLMLERİ Mİ?

NEDENİ DİSNEY FİLMLERİ Mİ?

Milliyet

İngiltere Prensi William’ın sevgilisi Kate Middleton ile nişanlandığı haberi yalnızca İngiltere’yi değil tüm dünyayı baştan çıkardı.

 İngiltere Prensi William’ın sevgilisi Kate Middleton ile nişanlandığı haberi yalnızca İngiltere’yi değil tüm dünyayı baştan çıkardı.

Bir kraliyet düğününün, monarşi kavramına yabancı olan ülkelerde bile bu kadar heyecanla karşılanmasında “Disney” kültürünün tüm dünyaya yayılmasının etkisinin olabileceği düşünülüyor. Buna göre Disney filmlerinin hemen hemen hepsinde yer alan prenses karakterinin kadınların kafasında yarattığı olumlu imaj nedeniyle, Kate’in saraya gelin gidecek olması kadınları etkiliyor.

Her kuşaktan kadın Pamuk Prenses, Uyuyan Güzel, Külkedisi gibi Disney filmleriyle çocukken, yani etkilenmeye uygun olduğu bir dönemde tanışıyor. Bu filmlerde sıradan bir genç kız bile “beyaz atlı prensi” ile evlenerek bir anda saraylar, mücevherler, balo elbiseleri ile dolu bir dünyaya kavuşabiliyor. Bu nedenle William ile Kate’in nişanlanması kadınlar için tek bir anlam taşıyor, Kate’in artık bir “prenses” olması. Kate’in soylu bir aileden gelmemesi, kadınları bir gün prenses olabileceklerini düşündükleri çocukluk rüyalarına geri götürüyor.


 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al