NEDEN YORGUN HİSSEDERİZ?

NEDEN YORGUN HİSSEDERİZ?

HaberTürk

Akşam saat kaçta yatarsanız yatın bir türlü dinlenmiş olarak uyanamıyor musunuz?  İşte nedenleri...

Akşam saat kaçta yatarsanız yatın bir türlü dinlenmiş olarak uyanamıyor musunuz? Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Bu yorgunluk hali ise gün boyunca sürüyor mu? İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Metin Okucu, Gazete Habertürk'te bu sorularının yanıtını verdi.

YETERSİZ UYKU:
Yorgunluğun en sık nedeni az uyumaktır. Bu durum çalışan kişiler için geçerlidir. Çare gecede 7–8 saat uyumaktır.

UYKU APNESİ:
Bazıları iyi uyuduğunu sanır; ama araya bu hastalık girer. Uyku apnesinde gece boyunca sık ve çok kısa sürelerle solunum durur. Her seferinde siz farkında olmadan vücut uyanır, ama uyuduğunuzu sanırsınız. 8 saat uyusanız da o kadar uyumuş olmazsınız. Çare kilo vermek, sigarayı bırakmak ve bir KBB uzmanı ile görüşmektir.

YETERSİZ ENERJİ ALIMI:
Az yemek veya yanlış besinler de neden olabilir. Kan şekerinin ani yükselmesi, ardından hızlıca düşmesine ve yorgunluğa yol açacaktır. Çare protein ve karbonhidrat içeren iyi bir kahvaltıdır.

KANSIZLIK:
Kadınlarda başta gelen nedendir. Kan sayımı ile kolayca teşhis edilir. Çare eksik olan besin veya vitaminleri almaktır. Genellikle demir hapları, et ve bakliyat yeterlidir.

DEPRESYON:
Sadece duygusal yönleriyle değil, aynı zamanda fiziksel belirtilerle de
ortaya çıkar. Yorgunluk, baş ağrısı, iştah kaybı olabilir. Psikoterapi ve ilaçlarla düzelir.

ŞEKER-KALP HASTALIKLARI:
Nedenlerden biri olabilir. Uzmanları tarafından kolayca tedavi edileceklerdir.

FAZLA KAFEİN:
Kahvenin iyi bir uyarıcı olduğunu ve yorgunluğa iyi geldiğini sanırız. Ancak fazlası bazı kişilerde yorgunluk yapabilir. Çare kahve, çay, çikolata ve kolanın fazlasından uzak durmaktır.

YORGUNLUK SENDROMU:
Uzun süreli ve başka neden bulunamayan yorgunluk halidir. Çare yaşam tarzını, uyku düzenini iyileştirmek ve düzenli egzersizdir.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al