NEDEN ŞİDDETE BAŞVURUYORUZ

NEDEN ŞİDDETE BAŞVURUYORUZ
Paylaş:

APA Headlines/CNN Çeviri: Ayda Çayır/ NP GRUP

Bir kişinin aniden şiddete başvurması etrafta büyük bir şaşkınlığa yol açsa da, Emory Üniversitesi'nden psikiyatrist Peter Ash'a göre çoğu vakada olayları bu noktaya tırmandıran psikolojik bir yapılanma söz konusu.

Dr. Ash şiddete giden yolu şöyle tanımlıyor;  "Şiddet öncesi kişisel planda düşünme ve plan kurma söz konusudur. Başka insanların özellikle fark etmediği, daha belirgin bir planlama fazı da var olabilir. Git gide başkalarını öldürme fantezisi niyete dönüşür. Kişi silah edinip, kurbanlarını takip etmeye başlar."

Adli tıp psikiyatristi Lyle Rossiter'e göre, öldürme niyeti içeren, şiddet eylemleri genellikle minimum birkaç günlük psikolojik bir yapılanmanın ardından patlak veriyor. Psikiyatristler tarafından tanımlanan, ani şiddet dışavurumlarında rol oynayan risk faktörleri ise şunlar; beyin tümörleri, nöbetler, alkol ve madde suistimali ve şizofreni ve diğer bozukluklardan kaynaklanan psikoz. 

Ayrıca, engellenme, utanç ve ümitsizlik hislerinin yanı sıra, beyin hasarları da şiddet içerikli, agresif davranış riskini arttırabiliyor.