Deprem Travma Psikolojisi

'Neden kilo veremiyorum' diyenler dikkat!

Siz de kilo vermenize engel olan alışkanlıkları tespit edebilir ve gerekirse profesyonel bir destek alarak sağlıklı ve formda bir vücuda kavuşabilirsiniz.

'Neden kilo veremiyorum' diyenler dikkat!

Aylarca diyet yapmanıza rağmen kilo veremiyorsanız belki de zayıflama konusunda bazı hatalar yapıyor olabilirsiniz. Kilo verme konusunda yapılan hatalar hem kilo vermenizi engeller hem de bütün emeklerinizin boşa gitmesine neden olur. Bu nedenle siz de kilo vermenize engel olan alışkanlıkları tespit edebilir ve gerekirse profesyonel bir destek alarak sağlıklı ve formda bir vücuda kavuşabilirsiniz. İşte kilo vermenize engel olabilecek bazı nedenler:

1. GERÇEKÇİ OLMAYAN ZAYIFLAMA HEDEFLERİ BELİRLEMEK

Haftada 3 veya 4 kilo vermeye çalışmak ya da ayda 10 kilo vermeyi hedeflemek hiç de gerçekçi amaçlar sayılmaz. Kısa sürede verilen kilolar kas ve sıvı kaybından başka birşey değildir. Bu nedenle kilo verme hedefinizi zamana yaymak ve gerekirse bir diyetisyen eşliğinde zayıflamak en akıllıca yöntem olacaktır.

2. KALORİ MİKTARINI AŞIRI DERECEDE AZALTMAK

Eğer bütün gün üç elma yiyerek kilo vermeye çalışanlardansanız hem metabolizmanıza hem de sağlığınıza zarar veriyorsunuz demektir. Sağlıklı ve ideal kilonuza kavuşmak için ölüm rejimleri veya açlık oruçlarına girmek yerine dengeli ve az az yemek yemek metabolizmanızın hızını artırır ve uzun vadede çok daha fazla kilo vermenizi sağlar.

3. EGZERSİZ YAPMAMAK

Bu yüzyılda spor ve egzersizin önemini artık herkes biliyor. Sadece diyetle yapılan zayıflama çabaları uzun vadede amacına ulaşsa bile sizi kas yönünden zayıf ve sarkık bir vücut ile baş başa bırakır. Bunun yerine diyetinizin yanında her gün yarım saat yapılan koşu, yürüyüş veya yüzme gibi kardiyo egzersizleri hem sağlıklı kilo vermenize yardımcı olur hem de fit bir görünüm kazanmanızı sağlar. Dilerseniz profesyonel bir kişisel eğitmenden dersler alarak da egzersiz programınızı verimli hale getirebilirsiniz.

4. AZ SU İÇMEK

Bütün gün bolca çay kahve içmek ve su ihtiyacınız için sadece bir iki bardak su tüketmek hem vücudunuza zarar verir hem de yağlarınızdan kurtulmanıza engel olur. Vücudumuzun %70'e yakınının sudan oluştuğunu düşünürsek suyun vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu da anlayabiliriz. Bu nedenle sağlıklı kilo verme sürecinde günde en az 3 litre su tüketmeli ve egzersiz sırasında da en az yarım litre su tüketmeye özen göstermeliyiz.

FORMSANTE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al