NEDEN KARŞI KOYAMIYORUZ?

THE NEW YORK TIMES

Yağlı yiyeceklere karşı koyamamamızın tek nedeni iradesizlik midir yoksa daha derin güçler mi söz konusu?

 


Merak uyandırıcı yeni bir çalışma ikinci şıkkı öne sürüyor. California ve İtalya'dan araştırmacılar Temmuz ayında yağlı yiyecekler verilen farelerde, bağırsaklarından esrar benzeri doğal bir kimyasal salgılandığını ve bu kimyasalın fareleri daha fazla yemekten alıkoyduğunu ortaya çıkardı. Yakın zamanlarda yapılan pek çok araştırma, bazı yiyeceklerin vücutta ve beyindeki güçlü kimyasal reaksiyonları durdurduğunu göstererek obezite tartışmalarını daha da alevlendirdi. İnsanların yaktıklarından daha fazla kalori tükettikleri için kilo aldıkları doğru.

Ama bu dürtüler, kontrol edemedikleri biyolojik sistemlerden kaynaklanıyor olabilir. New York'taki Columbia Beslenme Enstitüsü'nden araştırma görevlisi Susan Carnell, "Bazı insanların yiyeceklere daha hassas bir şekilde dünyaya geldiklerini düşünüyorum. Bence insanlar birbirinden çok farklı yollardan geçerek obez oluyor" diyor. Fareler üzer inde yapı lan araştırmalarda, hedef lezzetin vücudun yiyeceğe karşı verdiği tepkiyi nasıl etkilediğini ölçmekti. Yağ, şeker ve protein oranı yüksek olan sıvı gıdalar verilen fareler arasında, yağlı sıvıları tüketen farelerde ilginç bir tepki oluştu:

Sıvı, dillerinin üzerindeki tat tomurcuklarına değdiğinde, sindirim sistemleri endocannabinoid adı verilen ve esrar kullanımı sırasında salgılananlara benzeyen bir kimyasal üretmeye başladı. Bu bileşiklerin ruh halini ve strese verilen tepkiyi belirlemek, iştahı kontrol etmek ve yiyeceklerin bağırsaklardan geçmesini sağlamak gibi çeşitli işlevleri bulunuyor. Söz konusu kimyasallar fareler şekeri ya da proteini tattığında değil, yağı tattığında salgılanıyor. Irvine'deki California Üniversitesi'nin ilaç geliştirme bölümünün başkanı, makalenin yazarlarından Danielle Piomelli, "Ben de dahil herkesin en çok şaşırdığı şey, bulguların yağlı yiyeceklere nasıl tepki verdiğimize ışık tutuyor olması" diyor. Bulgular yeni zayıflama ilaçlarının da önünü açacak.

Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda araştırmacılar farelerin bağırsaklarına cannabinoidi bloke eden bir ilaç enjekte etti ve farelerin yağlı yiyeceklere olan ilgisini kaybettiğini gözlemledi. Dr. Piomelli, "Kayda değer bir etki bu. İlaçtan sonra yemekle ilgilenmiyorlar. İştahları tamamen kesiliyor" diyor. Bulgular yağlı yiyecekler yenildiğinde devreye biyolojik güçlerle ilgili pratik tavsiyeler sunuyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) eski başkanı Dr. David Kessler, "Bu yiyecekleri sevdiğimiz için yediğimizi düşünürüz ama onları hem severiz hem de canımız çeker" diyor.

"Bu istek çok güçlüdür ve yiyeceğin üzerimizde bu denli etkili olmasının biyolojik bir nedeni vardır. Ancak beyninizin yiyecekler tarafından rehin alınması, kendinizi koruma sorumluluğunuz olmadığı anlamına gelmiyor" diyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al