NEDEN DAHA AZ YAŞIYOR?

NEDEN DAHA AZ YAŞIYOR?

HABERTÜRK

Amerikalı bilim adamları çözdü. Sorun meğer genlerdeymiş de haberimiz yokmuş!

 


Amerikalı bilim adamları erkeklerin neden kadınlardan daha az yaşadığına dair bir araştırma yürüttü. Söz konusu araştırmanın raporu PLOS One isimli dergide yayınlandı.

Konu üzerine yazılmış makalede uzmanlar erkeklerin vücut hücrelerinin genetik olarak uzun yaşamaya programlı olmadığını belirtti.

Dahası bilim adamları bu problemin tek bir gende değil gen kombinasyonlarında olduğunu düşünüyor.

Kadınların genleri ise daha dayanıklı ve uzun süre yaşıyor. Ancak söz konusu makale henüz kanıtlanmamış bir hipotez olarak görünüyor. Milliyet'te de yer alan habere göre, bilimsel olarak kanıtlanan tek bulgu cinsiyet hormonlarının yaşam uzunluğunu etkilediği yönünde. Yani erkeklerde testesteron, kadınlarda östrojen yaşam süresini belirlemede etkin rol oynuyor.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al