NE YEDİĞİNİZ ÖNEMLİ!

NE YEDİĞİNİZ ÖNEMLİ!

Milliyet

20 yıllık araştırmada, yiyeceğin sahip olduğu kaloriden çok ne olduğuna dikkat edilmesi konusunda uyarı geldi.

 


Her gün düzenli olarak cips tüketen kişi yıl sonunda 76 gram alıyor. Her gün yenilen ekstra bir tabak meyve ise normal kilonun 22 gram altına inmeyi sağlıyor

Tüketilen yiyeceğin miktarından çok, niteliği önemli... Amerika’da, Harvard Üniversitesi’nden profesörler, 120 bin kişiyi inceledikleri 20 yıllık araştırma sonucunda, yiyeceğin sahip olduğu kaloriden çok ne olduğuna dikkat edilmesi konusunda uyardı.

Beslenme alışkanlığında yapılan ufak bir değişikliğin bile kiloyu etkilediğini belirten uzmanlar sağlıksız yiyeceklerin vücuda etkilerinin ise uzun dönemde ortaya çıktığına dikkat çekti.

İncelemede, her gün düzenli olarak cips tüketen bir kişinin 4 yıl sonunda 0.76 kilogram aldığı tespit edildi. Bu büyük bir rakam gibi görünmüyor ancak bu şekilde beslenen biri 20 yıl sonunda tam 7.6 kilogram alıyor.

BEYAZ EKMEK, ET VE ŞEKER


Araştırmayı yürüten Profesör Dariush Mozaffarian, “Beslenme veya hayat tarzındaki küçük değişiklikler zararlı sonuçlara yol açabilir. Kalori tüketirken ne kadar tüketildiğine değil, tüketilenin ürünün içeriğine bakmak lazım” dedi.

Mozaffarian düzenli bir beslenme programı için sebze, meyve, kabuklu yemiş ve tam tahıllı yiyeceklerin fazla, patates, beyaz ekmek, et, şeker ve gazlı içeceklerin de az tüketilmesini önerdi. Bilim adamı karbonhidrat oranı fazla ve nişastalı yiyeceklerin kilo aldırdığını, peynir, süt gibi ürünlerin alınan kiloya fazla etkisi olmadığını da ekledi. 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Randevu Al