NE TÜR KİTAPLAR OKUMALI

NE TÜR KİTAPLAR OKUMALI

Hürriyet Aile

Çocukların kitap okumasının onlar üzerinde nasıl bir etki bıraktığını uzman pedagoglar anlattı.

 


Kitaplar, çocukların hayal gücünü geliştiren en önemli unsurdur. Çocuk edebiyatı, çocuklara sunulmuş en güzel armağandır. Onları aile ve yakın çevresinin dışında başka arkadaşlarla tanıştırır, dünyayı dolaştırır. Gelin biz de çocukların kitap okumasının onlar üzerinde nasıl bir etki bıraktığını Pedagog Sonnur Kükürt’ten öğrenelim.

Kitaplar, çocukların zihinsel ve dil gelişimini olumlu yönde destekler, öğrenmeyi arttırır, hayal gücünü geliştirir. Ayrıca kitaplar, çocukların eğlence ve bilgi ihtiyacının dışında başarma, değişme, rahatlama gibi ruhsal ihtiyaçlarını da karşılar.

ÇOCUKLAR KİTAP KAHRAMANLARINI ÖRNEK ALIYOR

Çocuklar, hikayede kendisine yakın hissettiği karakter ile özdeşleşir. Bazen olayları kendi yaşadıklarına benzetir bazen de onun gibi yaşamak ister. Bu açıdan ele alındığında bu kahramanın ona örnek rol model olabilecek nitelikte olması gereklidir. Davranış bozukluğuna sahip çocuklarda iyi karakter özellikleri ile donatılmış bir kitap bazen öğretebileceğinizden çok daha fazla olumlu davranış kazandırabilir.

ÇOCUKLAR OKUDUĞU KİTABIN TÜRÜNDEKİ PSİKOLOJİYE BÜRÜNÜYOR

Çocukların okuduğu kitabın türü de duygusal açıdan onların gelişimlerini etkileyebilir. Sürekli korku ve gerilim ağırlıklı roman okuyan çocuklarda, tıpkı bu tip filmleri sürekli seyredenlerde olduğu gibi bir süre sonra korku ve kaygı belirtilerine rastlanabilir. Yalnız kalamama, karanlıktan korkma, hayvanlardan kaçınma, gerçek dışı olay ve varlıklardan şüphelenme, yakınlarına dahi güvenmeme, aşırı terleme, heyecanlanma, tırnak yeme ya da alt ıslatma gibi iç gerilimin fazla olduğu huzursuz davranışlar sergileyebilirler.

Mizah ağırlıklı öykü kitapları, karikatür kitap ya da dergileri okuyan çocuklar ise günlük yaşamın gerginliğinden kurtulurlar, pozitif bakış açısı kazanırlar. Okumayı sevmeyen ya da okuma hızı düşük olan çocuklar mizah içerikli kitaplar okuduğunda okuma alışkanlığı edinebilecek kadar konsantrasyon yeteneği kazanabilirler.

EBEVEYNLER KİTAP SEÇİMİNDE ÇOCUKLARA IŞIK TUTMALI


Günümüzde internete ayrılan zaman, kitap okuma alışkanlığının neredeyse önüne geçmiş bulunuyor. Ebeveynlerin bu konudaki görevi, çocuklarının okuduğu kitabın türünü mercek altına almaktır. Çok geniş bir yelpazeye sahip olan Çocuk Edebiyatı’ndan, çocuklarımızın kütüphanesine düşen sadece tek bir tür olmamalıdır. Ona duygusal açıdan zarar verebilecek türler azaltılıp, yerine onu başka maceralara sürükleyebilecek yeni kitap türleri keşfedilmelidir. Çünkü çocukların başarmaya, eğlenmeye, öğrenmeye, sevgi ve güvene; bizimse onların hayal güçlerine ihtiyacımız var.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al