Deprem Travma Psikolojisi

Nasıl mutlu anne olunur

Neden bazı anneler çocuklar okula gittiğinde kendini izinli gibi hisseder?

Nasıl mutlu anne olunur

Her çocuğun mutlu olma hakkı vardır ve her anne çocuğunu mutlu görmek ister. Mutlu çocuk yetiştirmenin en basit ve temel kuralı ise “mutlu anne” olmaktır.

KENDİNİZ İÇİN BİR ŞEY YAPTIĞINIZDA SUÇLULUK HİSSEDİYOR MUSUNUZ?

Çocuğunu daima kendi yaşamlarının merkezine alan “adanmış ebeveynler” ne yazık ki bunu başaramayabilirler. Annelik denilen o muhteşem duyguyu yaşamaya başladığınızdan bu yana sadece kendiniz için bir şey yaptınız mı?

En son ne zaman sevdiğiniz bir kitabı okudunuz, sinemaya gittiniz veya uzun bir yürüyüşe çıktınız? Ya da kendiniz için bir şey yaptığınızda suçluluk hissediyor musunuz? Unuttunuz mu siz anne olmadan önce de hayalleri, hobisi ve ihtiyaçları olan bir kadındınız. Şimdi bunlara koşulsuz sevmenin, ilginin, paylaşımın olduğu anne-çocuk ilişkisi ve bu ilişkinin sorumlulukları eklendi. Her şeyi bir tarafa bırakıp sadece bu sorumluluğunuza odaklanmak, bireysel ihtiyaçlarınızı zamanla ihmal etmenize ve sonunda gergin hissetmenize yol açacaktır. O yüzdendir ki bazı anneler çocuklarını çok sevmesine rağmen okul açıldığında kendini izinli gibi hissedip rahatlar. Yaşamınızda annelik ve bireysellik arasında denge kurmak aslında çok da zor değil!

KABUL EDİN

Çocuğun temel bakımı ( temizlik, yemek, eğitim) haricinde ihtiyacı olan ebeveynleriyle birebir ilişkiye girip duygularının doyurulmasıdır. En sevdiğiniz yemeği bile ancak mide kapasitenizin yettiği kadar yani doyana kadar yiyebilirsiniz. Fazla yediğinizde çok seviyor olsanız da rahatsız olursunuz. Duygusal doyum da buna benzer. Limiti vardır, olmalıdır. Çocukların kendilerine yetebilen kişiler olabilmesinde aslında bunun payı oldukça fazladır. Zamanınızın tümün çocuğunuza ayırmak onda “duygusal hazımsızlığa” neden olacaktır.

ZAMAN PLANLAMA

Bazen bizim için çok az değeri olan etkinliklere günümüzün büyük kısmını ayrıp, önemlilere zaman bile bulamayabiliyoruz. Akıllı telefonlar sayesinde her an her yerde bizimle olan internet kullanımı ne yazık ki önemli bir zaman hırsızı haline geldi. Bu konuda getireceğimiz sınırlama sanırım zaman kullanımı büyük oranda rahatlatır. Bu da doğal olarak kendinize ve ailenize ayıracağınız zamanı artıracaktır.

GÜNLÜK RUTİNLERİ PAYLAŞIN

Evinizde size aitmiş gibi görünen aslında tüm fertler arasında paylaşılabilecek günlük işler var. Oda toplama, çamaşır ayırma, alışveriş listesi oluşturma, basit mutfak işleri vb. çocuğunuzun yaşına göre verilebilecek sorumluluklardır. Bu tür etkinlikler çocuğunuzun sorumluluk alma becerisini artırırken size de zaman konusunda katkı sağlayacaktır.

ÇOCUĞUN UYKU RİTMİ ÇOK ÖNEMLİ

Bir çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişmesi için geceleri daha yoğun salgılanan büyüme hormonundan faydalanabilmesi gerekmektedir. Bunun için çocukların erken yatma alışkanlığı kazanması yani ebeveynlerinden önce uyumaları gerekir. Masal anlatma, hikaye okuma veya sohbet içeren huzurlu bir uyku öncesi rutini çocuğunuzun zamanında uyuyup sağlıklı bir şekilde dinlenmesine, sizinse kişisel zamanınıza geçişinize hoş bir şekilde eşlik edecektir.

MAHMURE

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Duaya yönelmenin stresten uzaklaşmak, dikkati bir noktaya odaklamak, zihne hiçbir olumsuz düşüncenin girmemesini sağlamak ve zihni bilinçli olarak kon
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Felsefesi anlaşılarak tutulan oruç huzur ve sükunet veriyor." dedi.
  • Normalleşme sürecinde 4 önemli adım bulunuyor.
  • Psikiyatrik hastalıkların tedavisinde ilaç kullanımının önemli olduğunu vurgulayan Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, ilaçların saatlerinin aya
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan Bingöl Üniversitesi tarafından düzenlenen “Deprem ve Çocuk Sempozyumu”nda di
  • Travmatik stres yaratan olayların sonrasında toparlanma döneminde neler yapılması gerektiğini açıklayan Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir,
  • Randevu Al