Nano ilaç tam hedefi buluyor

Geliştirilen bir yöntem ilacın doğrudan hastalıklı bölgeye ulaşmasını sağlıyor, bu sayede yan etkiler de azalıyor. Başka bir ifadeyle nokta atışı yapılıyor.

Nano ilaç tam hedefi buluyor

Amerika'da çalışıtığı üniversitede ‘Yılın Mucidi’ unvanına da sahip Türk bilim insanı Profesör Hayat Önyüksel yöntemin hangi hastalıklara iyi geldiğini anlattı.

İlacın doğrudan hasta olan bölgeye ulaşmasını sağlayan yöntemi geliştirdi, bu şekilde yan etkiler azaldı ve ilacın etki gücü arttı. Yöntem, buluşlarıyla çalıştığı üniversitede ‘yılın mucidi, yılın kadını’ seçilen Profesör Hayat Önyüksel'e ait.

Öyüksel, dünyanın en iyi eczacılık fakültelerinden biri sayılan ABD'deki Illinois Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nin de ilk kadın profesörü.

Nano teknolojinin kullanıldığı yöntemde, bir taşıyıcıya yerleştirilen ilaçların kanda dolaşarak sadece hasta olan bölgeye verildiğini belirten Prof. Dr. Hayat Önyüksel, çalışmasını, “Sağlık açısından gerçekten Amerika’da bile en önde olan bir gelişme. Bizim taşıyıcı, nano boyutunda olduğu için nano ilaç diyoruz, gerçekten çok yeni bir gelişme” sözleriyle değerlendirdi.

SADECE KANSERDE DEĞİL BİRÇOK HASTALIKTA KULLANILACAK

Yöntemin kanser hastalıklarının tedavisinde büyük önem taşıdığını vurgulayan Önyüksel, “İlaç taşıyıcı sistemleri geliştiriyorum. ilaç moleküllerini taşıyıcının içine koyuyoruz ve kana verildiğinde taşıyıcı ilacı dışarı çıkartmadan hasta bölgeye götürüyor ve yan etkisi de bu sebeple olmuyor. En güzel uygulanan alan kanser ilaçları. Ama onun haricinde bağışıklık ilaçlarını da, pepdit protein dediğimiz ilaçları da bu şekilde gönderebildik ve hayvanlarda çok başarılı oldu” şeklinde konuştu.

Nano ilacın sadece kanser için değil farklı hastalıklarda da kullanılabileceğini aktaran Prof. Önyüksel, ilacın hayvanlar üzerindeki deneylerde büyük başarı sağladığını, piyasaya çıkması için biraz daha zaman ve kaynak gerektiğini söyledi.

NTV

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Trol nedir, kime denir? Anlayalım, öğrenelim, saptayalım, ayıklayalım ve tabii ki kurtulalım. Peki nasıl? İşte rehberiniz...
  • Bu depresyonun sıklığı %5-20 olarak bildiriliyor. Peki Postpartum depresyonu nedir? Kadınlar doğum sonrası ilk yıl içinde, psikiyatrik hastalıklar (an
  • Ağustos böceğinin ötüşü doğanın en hoş seslerinden biri olarak görülür. Bu böceğin sesi gizemli olduğu kadar yüksektir de.
  • Kirazın gut hastalığından kaynaklanan ağrıları dindirdiği bildirildi.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik cihazların hassas elektronik sistemleri etkileyebileceği söyleniyor. Ama bunu kanıtlamak neden bu kadar zor?
  • Vişne nelere iyi geliyor?Kırmızı meyvelerden vişnenin ekşi tadının yanında çok tatlı, sağlığa yararlı etkileri var.
  • Randevu Al