MÜZİKLE TERAPİ

MÜZİKLE TERAPİ

A.A

Tarihi hamam, şizofreni ve psikotik bozukluğu bulunan hastaların tedavisi için kullanılmaya başlandı.

 


Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinin Rehabilitasyon ve Toplum Sağlığı Merkezi olarak kullandığı tarihi Dilşikar Hatun Hamamı'nda, Manisa Belediyesi Türk Sanat Müziği (TSM) Korosu konser verdi.

Hastane Başhekimi Dr. Ahmet Ayer, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1579 yılında Manisa Alaybeyi Ferhat Ağa'nın eşi Dilşikar Hatun tarafından yaptırılan tarihi hamamın, şizofreni ve psikotik bozukluğu bulunan hastaların tedavisi amacıyla kullanılmaya başlandığını ifade etti.

Hastaların sosyal yaşama katılımlarını sağlamak için tarihi mekanda çeşitli etkinlikler düzenlediklerini, TSM konserinin de bu etkinliklerden biri olduğunu söyledi.

Faaliyetleri arasında müzik, resim, el sanatları, boyama, spor faaliyetleri, mozaik,çamurlu heykel çalışmaları ve müzik gruplarıyla ritm çalışmaları bulunduğunu anlatan Ayer, şizofreni ve psikotik bozukluklarla mücadele eden hastalara ve ailelerine destek verdiklerini anlattı.

Ayer, merkez sayesinde, tedavilerinin ardından topluma karışmakta zorlanan hastaların, her türlü toplumsal faaliyete rahatça katılabildiklerini belirtti. Evinden çıkamayan hastanın, merkeze büyük bir istekle gelmeye başladığını gördüklerini kaydeden Ayer, “Arkadaşlıklar kurduklarına şahit oluyoruz. Ailelerin kaynaştığını görüyoruz. Biz burada poliklinik hizmeti yapmıyoruz, bir nevi ailelerle hastalara uzman personelimiz ve hekimlerimizle tedavi danışmanlığı yapıyoruz” diye konuştu.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al