MÜZİKLE TERAPİ

MÜZİKLE TERAPİ

A.A

Tarihi hamam, şizofreni ve psikotik bozukluğu bulunan hastaların tedavisi için kullanılmaya başlandı.

 


Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinin Rehabilitasyon ve Toplum Sağlığı Merkezi olarak kullandığı tarihi Dilşikar Hatun Hamamı'nda, Manisa Belediyesi Türk Sanat Müziği (TSM) Korosu konser verdi.

Hastane Başhekimi Dr. Ahmet Ayer, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1579 yılında Manisa Alaybeyi Ferhat Ağa'nın eşi Dilşikar Hatun tarafından yaptırılan tarihi hamamın, şizofreni ve psikotik bozukluğu bulunan hastaların tedavisi amacıyla kullanılmaya başlandığını ifade etti.

Hastaların sosyal yaşama katılımlarını sağlamak için tarihi mekanda çeşitli etkinlikler düzenlediklerini, TSM konserinin de bu etkinliklerden biri olduğunu söyledi.

Faaliyetleri arasında müzik, resim, el sanatları, boyama, spor faaliyetleri, mozaik,çamurlu heykel çalışmaları ve müzik gruplarıyla ritm çalışmaları bulunduğunu anlatan Ayer, şizofreni ve psikotik bozukluklarla mücadele eden hastalara ve ailelerine destek verdiklerini anlattı.

Ayer, merkez sayesinde, tedavilerinin ardından topluma karışmakta zorlanan hastaların, her türlü toplumsal faaliyete rahatça katılabildiklerini belirtti. Evinden çıkamayan hastanın, merkeze büyük bir istekle gelmeye başladığını gördüklerini kaydeden Ayer, “Arkadaşlıklar kurduklarına şahit oluyoruz. Ailelerin kaynaştığını görüyoruz. Biz burada poliklinik hizmeti yapmıyoruz, bir nevi ailelerle hastalara uzman personelimiz ve hekimlerimizle tedavi danışmanlığı yapıyoruz” diye konuştu.