MUTSUZLUĞUN SEBEBİ Mİ

MUTSUZLUĞUN SEBEBİ Mİ
Paylaş:

AFP

Araştırmalar mutluluğa, depresyona hatta akıl hastalıklarına bile virüslerin yol açabileceğini ortaya çıkardı.

 


Bilim adamları şimdiye kadar beynin bağışıklık sisteminden yalıtılmış olduğunu düşünürken, yeni araştırmaların bulguları, mutluluğa, depresyona hatta akıl hastalıklarına bile virüslerin yol açabileceğini gösterdi.

New Scientist Dergisi'nde yayımlanan haberde, Kanada'daki McMaster Üniversitesi'nden Prof John Bienensrtock, geçmişte bağışıklık sistemiyle sınır sisteminin birbirinden ayrı olduğunun düşünülüğünü, ancak şu anda bağışıklık sistemin ve onu harekete geçiren enfeksiyonların, ruh halımızı, hafızamızı ve öğrenme kabiliyetimizi etkileyebileceğinin gözlendiğine dikkat çekti.

Bağışıklık sistemiyle beyin arasındaki bu ilişkinin anlaşılmasının tüm davranış bozukluklarının tedavisinde yeni yöntemlerin geliştirilmesini sağlayabileceği bildirildi.

ANTİBİYOTİKLİ TEDAVİ
 
Yapılan araştırmalar, bazen psikologların değil antibiyotiklerin davranıl bozukluklarını tedavi ettiklerini ortaya koydu.

Haberde ABD' de yaşayan ve 12 yaşına kadar sağlıklı olan Sammy Maloney vakasından söz edildi. Sammy' nin 12 yaşındayken kişiliği değişmeye başladı, annesinin, ilk fark ettiği şey kızının arka bahçede gözleri kapalı turlaması oldu, sadece bazı renklerdeki giysiler giyinmeye, camların açılmasına izin vermemeye başladı, Sammye önce obsesif kompulsif bozukluk, daha sonra Tourette sendromu teşhisi koyuldu, durumun kötüleşince genellikle boğaz ağrısına neden streplocıccus bakterisini taşıyıp taşımadığına ilişkin test yapıldı.

Kız, söz konusu bakterinin yol açtığı enfeksiyonun semptomlarını görmezken, antibiyotik tedavisinden sonra davranışlardaki değişimler yok olmaya başladı, 6 aylık tedaviden sonra tamamen iyileşti.