Deprem Travma Psikolojisi

MUTSUZLUĞUN SEBEBİ Mİ

MUTSUZLUĞUN SEBEBİ Mİ

AFP

Araştırmalar mutluluğa, depresyona hatta akıl hastalıklarına bile virüslerin yol açabileceğini ortaya çıkardı.

 


Bilim adamları şimdiye kadar beynin bağışıklık sisteminden yalıtılmış olduğunu düşünürken, yeni araştırmaların bulguları, mutluluğa, depresyona hatta akıl hastalıklarına bile virüslerin yol açabileceğini gösterdi.

New Scientist Dergisi'nde yayımlanan haberde, Kanada'daki McMaster Üniversitesi'nden Prof John Bienensrtock, geçmişte bağışıklık sistemiyle sınır sisteminin birbirinden ayrı olduğunun düşünülüğünü, ancak şu anda bağışıklık sistemin ve onu harekete geçiren enfeksiyonların, ruh halımızı, hafızamızı ve öğrenme kabiliyetimizi etkileyebileceğinin gözlendiğine dikkat çekti.

Bağışıklık sistemiyle beyin arasındaki bu ilişkinin anlaşılmasının tüm davranış bozukluklarının tedavisinde yeni yöntemlerin geliştirilmesini sağlayabileceği bildirildi.

ANTİBİYOTİKLİ TEDAVİ
 
Yapılan araştırmalar, bazen psikologların değil antibiyotiklerin davranıl bozukluklarını tedavi ettiklerini ortaya koydu.

Haberde ABD' de yaşayan ve 12 yaşına kadar sağlıklı olan Sammy Maloney vakasından söz edildi. Sammy' nin 12 yaşındayken kişiliği değişmeye başladı, annesinin, ilk fark ettiği şey kızının arka bahçede gözleri kapalı turlaması oldu, sadece bazı renklerdeki giysiler giyinmeye, camların açılmasına izin vermemeye başladı, Sammye önce obsesif kompulsif bozukluk, daha sonra Tourette sendromu teşhisi koyuldu, durumun kötüleşince genellikle boğaz ağrısına neden streplocıccus bakterisini taşıyıp taşımadığına ilişkin test yapıldı.

Kız, söz konusu bakterinin yol açtığı enfeksiyonun semptomlarını görmezken, antibiyotik tedavisinden sonra davranışlardaki değişimler yok olmaya başladı, 6 aylık tedaviden sonra tamamen iyileşti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al