MUTSUZLUĞUN SEBEBİ Mİ

MUTSUZLUĞUN SEBEBİ Mİ

AFP

Araştırmalar mutluluğa, depresyona hatta akıl hastalıklarına bile virüslerin yol açabileceğini ortaya çıkardı.

 


Bilim adamları şimdiye kadar beynin bağışıklık sisteminden yalıtılmış olduğunu düşünürken, yeni araştırmaların bulguları, mutluluğa, depresyona hatta akıl hastalıklarına bile virüslerin yol açabileceğini gösterdi.

New Scientist Dergisi'nde yayımlanan haberde, Kanada'daki McMaster Üniversitesi'nden Prof John Bienensrtock, geçmişte bağışıklık sistemiyle sınır sisteminin birbirinden ayrı olduğunun düşünülüğünü, ancak şu anda bağışıklık sistemin ve onu harekete geçiren enfeksiyonların, ruh halımızı, hafızamızı ve öğrenme kabiliyetimizi etkileyebileceğinin gözlendiğine dikkat çekti.

Bağışıklık sistemiyle beyin arasındaki bu ilişkinin anlaşılmasının tüm davranış bozukluklarının tedavisinde yeni yöntemlerin geliştirilmesini sağlayabileceği bildirildi.

ANTİBİYOTİKLİ TEDAVİ
 
Yapılan araştırmalar, bazen psikologların değil antibiyotiklerin davranıl bozukluklarını tedavi ettiklerini ortaya koydu.

Haberde ABD' de yaşayan ve 12 yaşına kadar sağlıklı olan Sammy Maloney vakasından söz edildi. Sammy' nin 12 yaşındayken kişiliği değişmeye başladı, annesinin, ilk fark ettiği şey kızının arka bahçede gözleri kapalı turlaması oldu, sadece bazı renklerdeki giysiler giyinmeye, camların açılmasına izin vermemeye başladı, Sammye önce obsesif kompulsif bozukluk, daha sonra Tourette sendromu teşhisi koyuldu, durumun kötüleşince genellikle boğaz ağrısına neden streplocıccus bakterisini taşıyıp taşımadığına ilişkin test yapıldı.

Kız, söz konusu bakterinin yol açtığı enfeksiyonun semptomlarını görmezken, antibiyotik tedavisinden sonra davranışlardaki değişimler yok olmaya başladı, 6 aylık tedaviden sonra tamamen iyileşti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al