MUTLULUĞUN YOLU

MUTLULUĞUN YOLU

Milliyet

Modern yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelen yorgunluk ile baş etmenin en önemli yolu mineral takviyesi.

 


Çağın hastalığı olarak kabul edilen kronik yorgunluk özellikle yoğun çalışma hayatı içinde olan kişileri tehdit ediyor. Her yaşta ortaya çıkabilen ve özellikle büyük şehirlerde yorucu bir tempoda çalışanları kıskacı altına alan kronik yorgunlukla baş etmek için uzmanlar sağlıklı beslenme ve vitamin-mineral takviyelerinin önemi üzerinde duruyor.

Vitamin-mineral takviyelerinin fizyolojik etkilerinin ruhsal etkenlerle birleşip insan vücudunda ortaya çıkardığı sonuçları izlemek amacıyla Avrupa çapında geniş bir katılımcıyla gercekleştirilen Sweet araştırması; sağlıklı bireylerin her gün belirli ölçüde vitamin ve mineral tüketmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Araştırmaya göre;  vücudun yeterli takviyeyi alamadığı durumlarda sahip olmadığı enerjiyi yakması sonrasında başta kronik yorgunluk olmak üzere birçok rahatsızlık kendini gösterebiliyor.
İngiltere Northumbria Üniversitesi, Beyin, Performans ve Beslenme Araştırmaları Merkezi’nde Direktör olarak görev yapan Prof. Dr. David Kennedy tarafından gerçekleştirilen Sweet araştırması kronik yorgunlukla baş etmede vitamin ve mineral takviyelerinin etkisini kanıtlıyor.

Prof. Dr. Kennedy tarafından yürütülen araştırma; yoğun çalışma hayatına sahip kişilerde sıkça gözlenen aşırı yorgunluk, halsizlik ve depresyon gibi şikayetlerin başlıca nedenleri arasında vücuttaki enerji eksikliği olduğuna dikkat çekiyor ve vücuttaki enerjiyi en fazla yakan organlardan beynin gerekli besin ve vitamin-mineral takviyesi alamaması halinde çeşitli fiziksel rahatsızlara neden olabilecek semptomların ortaya çıktığını gösteriyor.

Prof. Dr. David Kennedy’nin İngiltere’de refah düzeyi yüksek sağlıklı bireyler üzerinde yaptığı araştırma, yüksek kalorili gıdalar tüketmenin gerekli ve yeterli vitamin ve mineral alındığı anlamına gelmediğinin altını çiziyor. Günlük hayatta vitamin-mineral alımının önemine dikkat çeken Kennedy, ayrıca her bireyin vitamin-mineral ihtiyacının değişmesinin yanı sıra yaşa göre de gereksiniminin farklı olduğunu  da ekliyor.

KRONİK YORGUNLUK ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLEBİLİR

Çocukların genç hücrelere sahip olmalarına rağmen, vitamin ve mineral eksikliğine bağlı durumların onlarda da meydana gelebildiğine işaret eden ve  genç yaşlardan itibaren takviyenin önemini vurgulayan Kennedy; toplumlarda genel olarak, ileri yaşlardan itibaren vitamin-mineral alınması gerektiği görüşünün yanlış olduğunu belirterek; her yaş grubuna özel vitamin ve mineral desteklerinin bulunduğunu özellikle belirtiyor.
 
VİTAMİN VE MİNERAL TAKVİYESİ İLE BİRLİKTE VÜCUDUMUZDA NELER OLUYOR?

• Vücuda ihtiyacı olan yeterli miktardaki vitamin ve mineral takviyesiyle beyin harcaması gereken enerjiyi sağlıyor.

• Beyin, harcayacağı enerjiyi zorlanmadan aldığında büyük bir ruhsal rahatlama yaşıyor. Psikolojik olarak rahatlayan beden, yerine getirmesi gereken fonksiyonları kolaylıkla yapabildiğinde fizyolojik yorgunluk otomatik olarak  ortadan kalkıyor.

• Diğer organlar da kendilerini yormadan belirli bir ritm içinde işlevlerini yerine getirebiliyor.
Sistem devam ettiği sürece anemi, aşırı yorgunluk, depresyon ve konsantrasyon bozukluğu gibi günlük hayatı etkileyebilecek rahatsızlıkların önüne geçilebiliyor.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al