MUTLULUĞUN GRAFİĞİ

MUTLULUĞUN GRAFİĞİ

Milliyet

The Economist dergisi insanların yaşam boyu mutluluk grafikleri çizildiği takdirde ortaya “U” şeklinin çıktığını öne sürdü.

 


The Economist dergisi, mutluluk ile yaş arasındaki ilişkinin irdelendiği bir dosya hazırladı. Haberde, insanların çocukken ve yaşlıyken mutlu fakat orta yaşlarında mutsuz oldukları belirtilerek, nedenleri sıralandı. Yazıda, konuyla ilgili yapılan araştırmalarda, insanların yaşlandıkça sağlık sorunlarına rağmen “Mutlu musun?” sorusuna “Evet” cevabını verdikleri belirtildi.

Dergi dosya haberinde, insanların yaşam boyu mutluluk grafikleri çizildiği takdirde ortaya “U” şeklinin çıktığını öne sürdü.

ABD Duke Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışmada da 70’li yaşlardaki insanların 30’larındakilere göre daha mutlu olduğu kanıtlandı. Yetişkinliğe yeni adım atan gençlerin neşelerinin orta yaşa kadar sürdüğü belirtilerek, mutsuz yaşanan bu dönem geçildiğinde yaşlılıkta mutluluğun tekrar bulunmasıyla, bir U-dönüşü yaşandığı söylendi.

ABD’de bulunan Dartmouth Üniversitesi Ekonomi Profesörü David Blanchflower da yaptığı çalışmalar sonucunda, insanların en mutsuz yaşının 46 olduğunu hesapladı. Yazıda, orta yaşlı insanların, artan sorumlulukları nedeniyle mutsuz oldukları belirtilirken, yaşlı insanların hırslarını kaybederek,  tartışmadan kaçınarak, tecrübeleri ile sorunlara daha kolay çözümler ürettikleri için mutlu yaşadıkları söylendi.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al