Deprem Travma Psikolojisi

MUTLULUĞUN GRAFİĞİ

MUTLULUĞUN GRAFİĞİ

Milliyet

The Economist dergisi insanların yaşam boyu mutluluk grafikleri çizildiği takdirde ortaya “U” şeklinin çıktığını öne sürdü.

 


The Economist dergisi, mutluluk ile yaş arasındaki ilişkinin irdelendiği bir dosya hazırladı. Haberde, insanların çocukken ve yaşlıyken mutlu fakat orta yaşlarında mutsuz oldukları belirtilerek, nedenleri sıralandı. Yazıda, konuyla ilgili yapılan araştırmalarda, insanların yaşlandıkça sağlık sorunlarına rağmen “Mutlu musun?” sorusuna “Evet” cevabını verdikleri belirtildi.

Dergi dosya haberinde, insanların yaşam boyu mutluluk grafikleri çizildiği takdirde ortaya “U” şeklinin çıktığını öne sürdü.

ABD Duke Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışmada da 70’li yaşlardaki insanların 30’larındakilere göre daha mutlu olduğu kanıtlandı. Yetişkinliğe yeni adım atan gençlerin neşelerinin orta yaşa kadar sürdüğü belirtilerek, mutsuz yaşanan bu dönem geçildiğinde yaşlılıkta mutluluğun tekrar bulunmasıyla, bir U-dönüşü yaşandığı söylendi.

ABD’de bulunan Dartmouth Üniversitesi Ekonomi Profesörü David Blanchflower da yaptığı çalışmalar sonucunda, insanların en mutsuz yaşının 46 olduğunu hesapladı. Yazıda, orta yaşlı insanların, artan sorumlulukları nedeniyle mutsuz oldukları belirtilirken, yaşlı insanların hırslarını kaybederek,  tartışmadan kaçınarak, tecrübeleri ile sorunlara daha kolay çözümler ürettikleri için mutlu yaşadıkları söylendi.
 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al