Mutluluğu yakalamak için duygusal zekâ şart

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nevzat Tarhan, Biruni Üniversitesi’nde düzenlenen PDR Günleri’nde duygusal zekanın önemine değinerek “Duygusal zeka, kişinin mutlu olmasına ve çevresindekilerle iyi ilişkiler kurmasına imkan sağlar.” dedi.

Mutluluğu yakalamak için duygusal zekâ şart

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nevzat Tarhan, Biruni Üniversitesi tarafından düzenlenen PDR Günleri’nde pozitif psikoloji ve duygusal zekâ gibi kavramlara dikkat çekti.

Mutluluğu yakalamak için duygusal zekâ şartKatılımın yoğun olduğu programda Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kişinin sahip olduğu hastalığı kabullenmesinin tedavi sürecine olumlu etkileri olduğunu belirterek “Bir insan düşünün şeker hastası. Hastalığı kabul ederse, onunla yaşamayı bilir. Aynı şekilde bir şizofren hastası da normal yaşamaya devam ederse yaşam kalitesi artar. Hastalığı yok sayarak bir şeyler yapmaya çalışırsa olumsuz pek çok şey ortaya çıkabilir” dedi.

Uyuşturucu kullanan bir kişinin beyni ile normal bir bireyin beyin yapısının farklı olduğunu belirten Prof.Dr. Tarhan, bu kişilerin beyin dalgalarının da farklı olduğunu söyledi. Prof.Dr. Tarhan, madde kullanan kişilerin beyinlerinin ancak 4-5 hafta sonra normal haline gelebileceğini kaydetti.

Duygusal zekânın kişinin yaşamına çok olumlu ve değerli katkıları olduğunu belirten Prof.Dr. Nevzat Tarhan, bunu bir örnekle açıkladı:

“Einstein’in IQ’su çok yüksek düzeydeyken EQ’su yerlerde sürünüyordu. Einstein evliliğinin 10. Yılında karısıyla bir anlaşma yapmaya karar verir. Karısına, ‘Bana üç öğün yemeğimi getir, soru sorma, odama girip-çıkma ve benden dostluk, yakınlık bekleme…” der. Tabi ki karısı anlaşmayı kabul etmez ve bir süre sonra ayrılırlar.”

Tedavi süreçlerinden de bahseden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Asıl tedavi negatifler içindeki hastayı, sıfırın üzerine pozitif seviyeye çıkarmaktır” dedi.

“İnsanda yeniyi arama geni vardır. Bazı kişilerde çoktur ve monotonluktan nefret eden kişiliklerdir. Özgüvenleri çok yüksektir.” diyen Prof. Dr. Tarhan bu kişilerin başarılı olduklarının da altını çizdi.

ÜHA

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Gebelik döneminde depresyon ve anksiyete bozukluklarının sık görüldüğünü belirten uzmanlar, anne adayındaki ruhsal hastalığın tedavi edilmemesinin ann
  • “Mutluluk bilimi” olarak da adlandırılan pozitif psikoloji, son yıllarda dünya çapında ilgi görüyor. Üsküdar Üniversitesi’nin 2013 yılından itibaren z
  • Yeni yılı mutlu geçirmek için pozitif düşünün! Yeni başlangıçlar için pozitif düşünün.
  • Hedef belirlemek için en uygun an nedir?
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Anksiyeteyi anlattı. ‘Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız y
  • İnsanın dünyaya geldiği andan itibaren öğrenme sürecinde olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Öğrenmek yeni durumlara uyum sağlama becerisidir.
  • Randevu Al