MUTLU YAŞAM İÇİN SON SIĞINAK

MUTLU YAŞAM İÇİN SON SIĞINAK

Bugün Gazetesi

Mutlu olmak için eşler kendi aralarında nelere dikkat etmeli? Prof. Dr. Tarhan Uzmanı açıklıyor...

 

 
Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, eşler arasında 'Evlilik Niyet Sözleşmesi" yapılmasının huzurlu ve mutlu bir aile kurulması için önemli olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın "Son Sığınak Aile" isimli yeni kitabı Nesil Yayınları arasında çıktı. Prof. Dr. Tarhan, kitabında mutlu ve huzurlu bir aileye sahip olmak için kurulma aşamasından itibaren nelere dikkat edilmesi gerektiğinin ölçülerini veriyor.

Prof. Dr. Tarhan, kitabında hızlı yaşantı, modernizmin getirdiği anlam kaymaları ve yaşam felsefesindeki değişmelerin aile ile ilgili değerleri süratle yıprattığını belirterek şu görüşlere yer veriyor: "Ailenin çevresindeki toplumsal surlar ve kaleler yıkıldı. Ar¬tık aile üyeleri doğrudan kendi yuvalarını korumak zorun¬da kaldılar. Küresel dünya düzeni stratejistleri toplumları psikolojik savaşlarla yok etme siyasetini aile üzerinden icra etmeye başladılar.

Kültürel psikolojik savaşta her aile kurban vermeye başladı. Ailemize, çocuğumuza beşinci kol faaliyeti kapsamında popüler kültür, popüler rol modeller olarak mahremimize kadar girdi. Saldırı beşinci kol faaliyeti olduğu için ruhumuz duymadan yuvamız işgal oluyordu. Bunun sonucu uyuşturucu, şiddet, boşanmalar, intiharlar salgın biçiminde yaygınlaştı."

EVLİLİK NİYET SÖZLEŞMESİ

Bencilliğin ve konforculuğun yüceltildiği Batı değerlerinin Batıda ciddi biçimde aileye zarar verdiğini, aileyle ilgili değerlerin yeniden tanımlanması ve uygun değerlerin güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Tarhan, kitabında "Evlilik Niyet Sözleşmesi"ne yer veriyor. Evlilik Niyet Sözleşmesi'nin huzurlu ve mutlu bir aile kurulması için önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Tarhan, bu uygulamanın eşler arasında yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Tarhan'ın "Son Sığınak Aile" kitabında yer verdiği "Evlilik Niyet Sözleşmesi" şöyle:

Aşağıdaki maddeleri ön şartsız olarak kabul ediyorum:

1. İki ayrı kişiyiz; ancak bir bütünün parçalarıyız. Özgürlüklerimiz ve sorumluluklarımız arasındaki dengeyi unutmayacağız.

2. Ortak ideallerimiz ömür boyu sevgi, saygı ve güvene dayalı birlikte yaşama hedefidir.

3. Büyük kararları birlikte alacağız. Karar verirken en önemli değerlerimiz açıklık, dürüstlük, karşılıksız sevgi ve empatidir. Yöntemimiz iyi işbirliği kurabilmek için birbirimizin isteklerini, duygularını ve ihtiyaçlarını anlama çabasıdır.

4. Farklı düşünsek bile birbirimizden çok şey öğreneceğiz, konuşarak ve sevgi dillerini kullanarak çözüm yolları geliştireceğiz.

5. Öncelikle bir diğerimizi değil, kendimizi geliştirmeye çalışacağız.

6. Birbirimizin özel ve sessiz anlarına ve estetik anlayışına saygı duyacağız.

7. Evimizi evrensel değerlere uygun, kurallı bir ortam yapacağız ve bu kurallara birlikte uyacağız.

8. Diğer aile yakınlarımız ve büyüklerimiz bizim için değerli ve önemlidirler. Ancak özelimizin bizde kalmasına özen göstereceğiz.

9. İlişkimizde güven esas, kuşku istisnadır. Kriz anında aile büyüklerimin ve uzmanların hakemliğini kabul ediyoruz.

10. Çocuklarımızın iyi yetişmesi için evimizin sıcak, sevimli ve mutlu eden bir ortam olmasının farkındayız.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al