MUTLU YAŞAM İÇİN SON SIĞINAK

MUTLU YAŞAM İÇİN SON SIĞINAK

Bugün Gazetesi

Mutlu olmak için eşler kendi aralarında nelere dikkat etmeli? Prof. Dr. Tarhan Uzmanı açıklıyor...

 

 
Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, eşler arasında 'Evlilik Niyet Sözleşmesi" yapılmasının huzurlu ve mutlu bir aile kurulması için önemli olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan'ın "Son Sığınak Aile" isimli yeni kitabı Nesil Yayınları arasında çıktı. Prof. Dr. Tarhan, kitabında mutlu ve huzurlu bir aileye sahip olmak için kurulma aşamasından itibaren nelere dikkat edilmesi gerektiğinin ölçülerini veriyor.

Prof. Dr. Tarhan, kitabında hızlı yaşantı, modernizmin getirdiği anlam kaymaları ve yaşam felsefesindeki değişmelerin aile ile ilgili değerleri süratle yıprattığını belirterek şu görüşlere yer veriyor: "Ailenin çevresindeki toplumsal surlar ve kaleler yıkıldı. Ar¬tık aile üyeleri doğrudan kendi yuvalarını korumak zorun¬da kaldılar. Küresel dünya düzeni stratejistleri toplumları psikolojik savaşlarla yok etme siyasetini aile üzerinden icra etmeye başladılar.

Kültürel psikolojik savaşta her aile kurban vermeye başladı. Ailemize, çocuğumuza beşinci kol faaliyeti kapsamında popüler kültür, popüler rol modeller olarak mahremimize kadar girdi. Saldırı beşinci kol faaliyeti olduğu için ruhumuz duymadan yuvamız işgal oluyordu. Bunun sonucu uyuşturucu, şiddet, boşanmalar, intiharlar salgın biçiminde yaygınlaştı."

EVLİLİK NİYET SÖZLEŞMESİ

Bencilliğin ve konforculuğun yüceltildiği Batı değerlerinin Batıda ciddi biçimde aileye zarar verdiğini, aileyle ilgili değerlerin yeniden tanımlanması ve uygun değerlerin güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Tarhan, kitabında "Evlilik Niyet Sözleşmesi"ne yer veriyor. Evlilik Niyet Sözleşmesi'nin huzurlu ve mutlu bir aile kurulması için önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Tarhan, bu uygulamanın eşler arasında yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Tarhan'ın "Son Sığınak Aile" kitabında yer verdiği "Evlilik Niyet Sözleşmesi" şöyle:

Aşağıdaki maddeleri ön şartsız olarak kabul ediyorum:

1. İki ayrı kişiyiz; ancak bir bütünün parçalarıyız. Özgürlüklerimiz ve sorumluluklarımız arasındaki dengeyi unutmayacağız.

2. Ortak ideallerimiz ömür boyu sevgi, saygı ve güvene dayalı birlikte yaşama hedefidir.

3. Büyük kararları birlikte alacağız. Karar verirken en önemli değerlerimiz açıklık, dürüstlük, karşılıksız sevgi ve empatidir. Yöntemimiz iyi işbirliği kurabilmek için birbirimizin isteklerini, duygularını ve ihtiyaçlarını anlama çabasıdır.

4. Farklı düşünsek bile birbirimizden çok şey öğreneceğiz, konuşarak ve sevgi dillerini kullanarak çözüm yolları geliştireceğiz.

5. Öncelikle bir diğerimizi değil, kendimizi geliştirmeye çalışacağız.

6. Birbirimizin özel ve sessiz anlarına ve estetik anlayışına saygı duyacağız.

7. Evimizi evrensel değerlere uygun, kurallı bir ortam yapacağız ve bu kurallara birlikte uyacağız.

8. Diğer aile yakınlarımız ve büyüklerimiz bizim için değerli ve önemlidirler. Ancak özelimizin bizde kalmasına özen göstereceğiz.

9. İlişkimizde güven esas, kuşku istisnadır. Kriz anında aile büyüklerimin ve uzmanların hakemliğini kabul ediyoruz.

10. Çocuklarımızın iyi yetişmesi için evimizin sıcak, sevimli ve mutlu eden bir ortam olmasının farkındayız.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al