MUTLU OLMANIN YOLU

MUTLU OLMANIN YOLU

A.A

İnsanlar modern çağda büyük kalabalıklar içinde yalnızlık çekiyor ve daima  mutsuzluk yaşıyor.

 


Kişisel gelişim uzmanı Asım Yekeler,  insanların modern çağda büyük kalabalıklar içinde yalnızlık çektiğini ve daima  mutsuzluk yaşadığını belirterek, “Mutlu olmanın en önemli yollarından biri  sağlıklı olmak, diğeri ise kişinin kendisiyle barışık yaşamasıdır” dedi.

Iğdır'da son dönemde artan intihar vakalarının ardından Valilik  tarafından oluşturulan “İntihar Eylemlerini Önleme Kurulu” kentte bir dizi  faaliyet yürütürken, gençlere ve kadınlara yönelik olarak da “Mutluluğun  Yolları” semineri düzenlendi.

Kültür merkezinde düzenlenen seminere katılan Kişisel Gelişim Uzmanı Asım  Yekeler, insanların günümüzde yaldızlı koltuklarda, mutsuzluk yaşadığını ifade  ederek, “Şekille boğulmuş beraberlik var ama insanlar yapayalnız. İnsan,  yaratılanlar içerisinde en mükemmelidir. Her insanın güzel bir tarafı mutlaka  vardır. Önemli olan kötü tarafların arasında güzeli bulabilmektir. Mutluluk,  cepleri para doldurarak, makamları yükseltmekle sağlanamaz” dedi.

İnsanın mutlu olabilmesini 5 ana başlıkta topladığını ifade eden Yekeler,  bunlardan ilkinin sağlıklı olma, ikincisinin kişinin kendisiyle barışık ve  kendisine aşık olması, 3'üncüsü kendi dışımızda eşya ve insanları sevme, 4'üncüsü  her işte adil olma, 5. olarak da Allah'a iman sahibi olmanın mutluluğun temel  şartlarından olduğunun altını çizdi.

Başarının sırrına da değinen Yekeler, şunları kaydetti:

“Bir idareci, mahiyetindeki memurlarını mutlu edebiliyorsa başarılıdır.  Bir baba evinin ziline bastığında içeriden 'yaşasın babam geldi' sözlerini  duyabiliyorsa başarılı bir babadır. Eğer içeriden gelen ses 'eyvah babam geldi'  ise o baba başarısızdır. Gerek baba gerek bir idareci güneş gibi olmalıdır.  Gelmediği zaman ihtiyaç duyulmalı ve özlenmelidir, sevilmek demek özlenmek  demektir.”

“Mutlu olmak için önce kendimizi sevmemiz, aşık olmamız lazım” diyen  Yekeler, aksi takdirde insanın mutlu olmasının zor olduğunu anlattı.

Türkiye'de insanların kitap okumadığına vurgu yapan Yekeler, ülkemizde  bin 500 kütüphane varken, Fransa'da 65 bin kütüphane bulunduğunu söyledi.

İnsanların makam ve mevki kaybettiklerinde krize girdiğini, iflas  ettiğinde intihara kalkıştığını belirten Yekeler, “Buna gerek yok... Mevla nasıl  taktir etmişse o olacaktır. Mevlana 'Hiçbir şey benimdir deme yanımdadır de'  buyurmuştur. Hiç kimsenin yarın için garantisi yoktur. Makam, bilgi, servet, her  şey misafirdir, böyle düşünmeli ve mutlu olmalıyız. Aşırı hırs öfke mutlu olmaya  engeldir. Mutlu olmak için Allah'a inanmak gerek. İnanmasanız mutlu olmazsınız”  ifadelerini kullandı.

Yekeler, mutlu olmak için ayrıca anne ve babanın da mutlu edilmesi,  onların da gönlünün hoş tutulmasının gerekli olduğuna işaret etti.

Düzenlenen seminere Iğdır Valisi Amir Çiçek, Iğdır Üniversitesi Rektörü  İ. Hakkı Yılmaz ve Emniyet Müdürü Cemil Tonbul'un yanı sıra çok sayıda vatandaş  katıldı.

Vali Çiçek, sunumunun ardından Asım Yekeler'e teşekkür plaketi takdim  etti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al