Mutlu olmak için önce mutlu edin!

Mutlu olmak için önce mutlu edin! Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Mutlu olmanın yolu başkasını mutlu etmekten geçiyor!” dedi.

Mutlu olmak için önce mutlu edin!

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Beykoz ilçesinde görev yapan okulların rehber öğretmenleriyle bir araya geldi. Tarhan, Beykoz Boğaziçi Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleşen konferansta eğitimcilere “Eğitimde Pozitif Psikoloji” konusunda değerlendirmelerde bulundu.

“İçindeki narsizmi eğitmeyen bir gençlik geliyor”

Yeni yetişen Z kuşağının farklı özellikleri olduğunu söyleyen Tarhan, gençlerin yaşam felsefesinin değişmiş olduğunu, evlenmeyi sorgulayan ve ondan kaçınan bir kuşak oluştuğunu belirtti. Manchester Üniversitesinde yapılan çalışmada yalnızlığın ileri yaşta %27, gençlerde ise %40 olduğunu ve bunun narsizmden kaynaklandığını ifade etti. Tarhan, “Narsizm gençlerde yaygın. Her insanın içinde narsizm vardır ama bunu eğitmesi gerekiyor. İçindeki narsizmi eğitmeyen bir gençlik geliyor” dedi.

“İnsan, insanlığı sonradan öğreniyor”

Gençlerde ki narsizmi önlemek için eğitimde pozitif psikoloji çalışmaları yapıldığını söyleyen Tarhan, eğitimin insan üzerindeki önemi değindi. Tarhan, insan olma özelliklerimizin genetik olarak değil, sosyal öğrenme ile ortaya çıktığını söyledi Tarhan, “İnsan, insanlığı sonradan öğreniyor. Cinsel, kültürel kimlik ve insani değerler sosyal öğrenmeyle ilgilidir. Bu bize eğitimin ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkartır. Eğitim, insanın hayatında toplumun geleceği ve etik değerini gösteren bulgulardır” şeklinde konuştu.

Mutlu olmanın yolu başkasını mutlu etmekten geçiyor!

 Pozitif psikoloji ve mutluluk biliminin nasıl ortaya çıktığını anlatan Tarhan, mutluluk biliminin kendini mutlu et felsefesine giderken başkalarını mutlu etmekten geçtiğini, çünkü insanın ilişkisel varlık olduğunu ve başkalarını mutlu ederek kendisinin mutlu olabildiğini ifade etti. Tarhan, “Pozitif psikolojinin bize ön gördüğü şeylerden biri de bireysel mutluluk değil sosyal mutluluğun peşinde koşmaktır” dedi.

“Eğitimciler, içinde sevgi olan disiplinle gençleri kazanabilir”

Gençlerin 3 kırılgan noktası olduğunu belirten Tarhan, bunların adalet beklentisi, buyurgan yaklaşımlar ve nefret etme, olduğunu söyledi. Tarhan, “Şu anda yeni yetişen kuşakta özgürlük istiyor, buyurgan yaklaşımlar, adalet istiyorlar. Gençlerin bu özelliklerini yakalayamazsak Osmanlının son dönemlerindeki yapılan öngörülemeyen durumlar bizim de başımıza gelebilir. O halde gençlerin anladığı dili yakalamamız lazım. Eğitimci olarak gençlere talimat verir gibi buyurgan korkutucu askeri disiplinle değil, içinde sevgi olan disiplinle gençleri kazanabiliriz” ifadelerini kullandı. 

Programın sonunda Beykoz İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan ve Beykoz Boğaziçi İmam Hatip Lisesi Müdürü Abdullah Çatal Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a katılımlarından dolayı hediye takdiminde bulundu. Toplu fotoğraf çekimi ardından konferans sona erdi.

Üsküdar Haber Ajansı (ÜHA)

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Yalan söyleme alışkanlığı olarak bilinen mitomani ile masum yalanlar da denilen beyaz yalanın birbirinden farklı olduğunu söyleyen Uzman Klinik Psikol
  • Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, engelli olmak ve psikolojik engellilik konusuna ilişkin değerlendirmede bul
  • Hayvana şiddet, anti-sosyal kişilik bozukluğunun habercisi…
  • Kadına yönelik şiddetin sadece maruz kalan kadınları değil, aileleri ve tüm toplumu etkilediğini belirten Uzman Klinik Psikolog Solin Çekin, şiddetin
  • Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir.
  • Korku anında ‘Dur, Düşün, Eyleme Geç’ kuralı uygulanmalı. Krize önlem almak beceriye dönüşmeli.
  • Randevu Al