Deprem Travma Psikolojisi

MUTLU OL KORUN

AFP
        
Mutlu, coşkulu ve hayatından memnun olan kişilerin, kalp hastalıklarına yakalanma riskinin mutsuzlardan daha az.

 


"European Heart Journal" dergisinde yayımlanan araştırmada, 877'si kadın  1739 sağlıklı yetişkin 10 yıl boyunca izlendi.

Olumlu duygulara sahip olmayanların kalp hastalıklarına yakalanma  riskinin biraz mutlu olanlara göre yüzde 22, biraz mutlu olanların da kalp  hastalıklarına yakalanma riskinin oldukça mutlu olanlara göre yüzde 22 fazla  olduğu görüldü.

Araştırmanın başındaki ABD'nin Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Dr.  Karina Davidson, klinik araştırmalar olmadan tavsiyede bulunmak için erken  olduğunu ancak bu sonuçların, kişilerin olumlu duygularını güçlendirerek kalp  hastalıklarını engellemeye yardımcı olunabileceğini gösterdiğini belirtti.

Davidson, olumlu düşüncelere sahip kişilerin psikolojik olarak rahatlama  dönemlerinin daha fazla olabildiğini, ayrıca stresle daha iyi başa  çıkabildiklerini vurguladı.

Bilim adamları, bu sonuçların başka araştırmalarla da doğrulanması  gerektiğini, ayrıca depresyonun kalp hastalıkları yada kalp krizi riskiyle  bağlantısının da araştırılabileceğini belirtti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al