MUTLU OL KORUN

AFP
        
Mutlu, coşkulu ve hayatından memnun olan kişilerin, kalp hastalıklarına yakalanma riskinin mutsuzlardan daha az.

 


"European Heart Journal" dergisinde yayımlanan araştırmada, 877'si kadın  1739 sağlıklı yetişkin 10 yıl boyunca izlendi.

Olumlu duygulara sahip olmayanların kalp hastalıklarına yakalanma  riskinin biraz mutlu olanlara göre yüzde 22, biraz mutlu olanların da kalp  hastalıklarına yakalanma riskinin oldukça mutlu olanlara göre yüzde 22 fazla  olduğu görüldü.

Araştırmanın başındaki ABD'nin Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Dr.  Karina Davidson, klinik araştırmalar olmadan tavsiyede bulunmak için erken  olduğunu ancak bu sonuçların, kişilerin olumlu duygularını güçlendirerek kalp  hastalıklarını engellemeye yardımcı olunabileceğini gösterdiğini belirtti.

Davidson, olumlu düşüncelere sahip kişilerin psikolojik olarak rahatlama  dönemlerinin daha fazla olabildiğini, ayrıca stresle daha iyi başa  çıkabildiklerini vurguladı.

Bilim adamları, bu sonuçların başka araştırmalarla da doğrulanması  gerektiğini, ayrıca depresyonun kalp hastalıkları yada kalp krizi riskiyle  bağlantısının da araştırılabileceğini belirtti.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al