MUTLU KÖYÜ'NÜN MUTSUZLARI

MUTLU KÖYÜ'NÜN MUTSUZLARI

DHA

Van’ın Çaldıran İlçesi Aşağı Mutlu Köyü’nde yaşayanlar son günlerde oldukça mutsuz. Köylüler isyan ediyor.

 


Sosyal Riski Azaltma Projesi (SRAP) kapsamında, 2005 yılında Ziraat Bankası’ndan verilen kredilerle aldıkları Simental ırkı büyükbaş hayvanları şap hastalığından telef olan köylülerin büyük bölümü, kredi borcunu ödeyemediği için icralık oldu.

Köyün erkekleri, o dönemde kendileri köyde bulunmadığı için kredi borcuna imza atan eşlerinin hapse girme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını anlatarak, "Biz borcumuzu ödemeye razıyız. Ancak 6 bin TL’lik borcumuz faiziyle yaklaşık 15 bin TL’ye çıktı. Bunu ödememiz mümkün değil. Tek isteğimiz borcumuzun taksitlendirilmesi" dedi.

Çaldıran İlçesi’ne 7 kilometre uzaklıktaki 50 hane 250 nüfuslu Aşağı Mutlu Köyü’ndeki vatandaşların büyük bölümü icralık oldu. 2005 yılında SRAP kapsamında kooperatif kuran köylüler, Ziraat Bankası’ndan aldıkları kredilerle Simental ırkı 2’şer büyükbaş hayvan aldı. İlk zamanlar iyi giden işler 2008 yılında ortaya çıkan şap hastalığıyla kabusa dönüştü. Kredilerle alınan 200 Simental’dan yarısı şap hastalığı nedeniyle telef oldu.

Büyük baş hayvanların doğurduğu yavrular da yaşamayınca kooperatif zarar etmeye başladı. Kooperatifi kapatmak zorunda kalan köylüler, borçlarını da ödeyemedi. 6 bin TL’lik borçlar katlanarak 15 bin TL’ye kadar yükseldi.

Borcunu ödemeyen köylüye de Van 2’ci İcra Dairesi’nden tebligat gönderildi.

KADINLARIMIZ CEZAEVİNE GİRECEK


Köyün toplam borcunun yaklaşık 1.5 milyon TL olduğunu belirten köylüler şimdi kara kara düşünüyor. Kendilerine son olarak ulaşan icra kağıdında bir haftalık süre içinde borçların ödenmesi istenince köyde panik havası hakim oldu. Köylülerin en büyük korkusu ise, hayvanların teslimi sırasında senetlerin kadınların üzerine yapılması ve eşlerinin icralık olması. Büyük bir sıkıntı içinde olduklarını belirten köyün erkekleri, "Şu anda köydeki kadınların çoğu icralık. Biz bu borcu ödeyemezsek kadınlarımız cezaevine girmek zorunda kalacak. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Biz borçlarımızı inkar etmiyoruz ödemeye razıyız. Tek isteğimiz borcumuzun taksitlendirilmesi" dedi.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Randevu Al